Kredi

KYK Öğrenim Kredisini Nasıl Alırım?

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK Öğrenim Kredisi, bir devlet kurumu olan Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından, maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere verilen bir burs ve kredi sistemine verilen isimdir. KYK Öğrenim kredisi, lisan öğrencilerinden başlayarak, öğrenimin yukarı aşamalarına doğru ilerleyen birçok öğrenciye verilmektedir. Ne var ki, KYK Öğrenim Kredisi, kimi öğrencilere karşılıksız olarak verilirken kimi öğrencilere geri ödemeli şekilde verilmektedir. KYK Öğrenim Kredisini nasıl alırım sorusu neredeyse tüm üniversite öğrencileri tarafından sorulmaktadır. Çünkü bu kredi, öğrencilerin aylık yaşamlarına ciddi destek sağlayabilmektedir. Genel olarak her ay başı yatırılarak aylık olarak ödenen KYK Öğrenim Kredisi, lisans hayatında bu krediyi almaya başlayan öğrencinin normal şartlar altında lisans hayatının biitmine kadar devam eder. Fakat eğer birey yüksek lisans ile eğitim hayatına devam edeceğini, çalışmak yerine kariyer adına okumaya devam edeceğini belirtirse, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen kredinin süresini de uzatabilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu, maddi durumuna göre, başvuranlar arasında maddi durumları en düşük olan öğrencilere, aylık ödemeyi burs adı altında yani karşılıksız olarak yapmaktadır. Maddi durumu bir kademe daha yüksek olan öğrencilere ise bu ödeme kredi adı altında yapılmaktadır. Bunun anlamı, bu ikinci kategorideki öğrencilerin, mezun olduklarından en fazla iki yıl sonra aldıkları parayı geri ödemeye başlamaları gerektiği anlamına gelmektedir.

KYK Öğrenim Kredisine Nasıl Başvurabilirim? Nasıl Kabul Edilirim?

KYK öğrenim kredisine sahip olabilmek için, öncelikle en az birkaç ay öncesinde Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açıklanan tarihler arasında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesine girerek online bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu bir devlet kurumu olduğundan dolayı, bilgi ve belgelerinize erişim hakkına sahiptir. Bundan dolayı herhangi bir belge teslim etmek için kuruma bizzat gidip başvurmanız gerekmemekle beraber istendiğinde kuruma gidilip başvurma hakkı da kullanılabilir. KYK kredisi nasıl alırım? Sorusunun cevabı için yazıyı dikkatli okumanız gerekmektedir.

Online şekilde yaptığınız başvurunuzun kabul olup olmadığı, yine Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun önceden belirttiği tarihte açıklanmaktadır. Üniversitede burs almak için yaptığınız bu başvuru açıklandığında üç farklı seçenek tarafında açıklanır. Ya kredi almaya hak kazanmışsınızdır, ya burs almaya hak kazanmışsınızdır, ya da ikisini de kazanamamışsınızdır. Eğer kredi veya burs alma hakkını kazandıysanız belirtilen aralık içerisinde o dönemde devletin anlaştığı bankadan kartınızı teslim alarak aktive ettiğiniz takdirde kredi veya bursu almaya başlarsınız. Eğer kartınızı alarak aktive ettirmez iseniz, kazanmış olduğunuz hak iptal edilir ve kredi ya da bursu alamazsınız. Yani, burs için başvurdum kredi çıktı iptal edebilir miyim sorusunu soruyorsanız, kredi almak istemiyorsanız kartınızı teslim almamak şartı ile kredi almayabilirsiniz. Bunun için herhangi bir ceza ödemek zorunda kalmazsınız.

KYK Öğrenim Bursu Verdiği Öğrencileri Neye Göre Seçiyor?

Kredi Ve Yurtlar Kurumu, öğrenim bursu veya kredisi verdiği öğrencileri öncelikle ailesinin yıllık gelirine göre seçmektedir. Bundan başka, başvuru yapan bireyin kaç yaşında olduğuna ve kardeşlerinin halen okumaya devam edip etmediğine de dikkat etmektedir. KYK Öğrenim Kredisini nasıl alabilirim diye soranların bilmesi gereken en önemli şey şudur: eğer KYK’dan kredi veya burs almak istiyorsanız öncelikle kurumun, sizin bu paraya ihtiyacınız olduğuna ikna olması gerekmektedir. Aileniz tarafından gerekli desteğin sağlanamayacağına ikna olan KYK, size burs veya kredi imkanı verecektir. KYK burs veya kredisi, istendiği zaman alınmaktan vazgeçilip iptal ettirilebilmekte olup, mezun olana kadar kredi veya bursu almak zorunlu değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün