Genel

Kullanılmayan hesaptan hesap işletim ücreti alınır mı ?

Bankaların müşterilerinden gelen tüm tepkilere rağmen tahsil etmeyi sürdürdüğü hesap işletim ücretleri her yıl bankalara göre farklılık gösteren ücretlerle tahsil ediliyor. Her bankanın tahsil ettiği dönem farklılık gösterebildiği gibi, banka içerisinde müşterilere göre farklı ücretler de tahsil edilebilmektedir. Hesap işletim ücretleri konusunda en fazla merak edilen konu ise “Kullanılmayan hesaptan hesap işletim ücreti alınır mı ?” sorusudur. Merakınızı giderebilmek adına oluşturduğumuz bu rehberimiz umarız ki sizlere faydalı olacaktır.

Hesap İşletim Ücreti

Hesap işletim ücreti, bankalarda vadesiz hesabı bulunan müşterilerinden kağıt ve işlem gibi masraflarını karşılayabilmek adına yıl içerisinde belli dönemlerde talep etmiş oldukları ödemelerdir. Tüketicilerin hesaplarından bankalar tarafından 3-6 ay gibi belirli periyot aralıkları dahilinde hesap işletim ücreti adı altında para tahsil edilmektedir.

Bankalar bu ücreti tahsil ederken müşterilerin bilgisini almadan, hesabınızda para olması halinde otomatik olarak kesmektedirler. X bankası 100 TL hesap işletim ücreti talep ederken Y bankası hiç talep etmeyedebilir. Bu kadar tepki görmelerinin sebebi de tam olarak bilgi aktarılmadan ücretlerin tahsil ediliyor olmasıdır.

Kullanılmayan Hesaptan Hesap İşletim Ücreti

Bir bankanın müşterisi olan kullanıcıların en fazla merak ettikleri konular arasında yer alan kullanılmayan hesaptan hesap işletim ücreti alınıp alınmaması akılları karıştırıyor. Bu konuda geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenleme ile birlikte tüketicilere bazı haklar tanınmıştır. Bankalar halen ücret tahsil etme hakkına sahip olmasına rağmen tüketicilerin bu ücreti ödemekten kurtulmaları için bazı şanslar tanınmıştır.

Bu düzenlemeye göre herhangi bir hareketlilik tespit edilmeyen hesaplardan 180 günlük sürenin ardından bankalar işletim ücreti tahsil edebilecektir. Fakat bu ücret tahsilatı öncesinde 30 günlük bir sürenin tüketiciye tanınması ve hesabını kapatıp kapatmamak istediği sorulması koşulu getirilmiştir. Bu koşulu tüketiciye bildirmek zorunda olan bankalar eğer bu bildirimi yapmazlarsa tüketiciye itiraz etme hakkı doğacaktır.

Herhangi bir bilgi aktarılmadan yapılan bu tahsilatın ardından müşterilerin Tüketici Haklarına başvuruda bulunarak, konu hakkında şikayetlerini dile getirmeleri gerekmektedir. Bu şikayetin ardından tahsil edilen ücretin iadesi alınabilecek veya ödeme yapılmasına gerek kalmayacaktır. Fakat bu durum her şeye rağmen ücret ödeme şartının ortadan kaldırmayacaktır. Kullanmadığınız hesaplarınız için ücret ödemeyi kabul etmiyorsanız uygulamanız gereken en kesin çözüm yolu ise hesabınızın kapatılması olacaktır.

Ne zaman isterseniz aynı bankadan yeni bir hesap açma şansınız olduğunu unutmadan, bankada yer alan gereksiz hesaplarınızı kapatmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede herhangi bir hesap işletim ücreti ödeme sorununuz olmayacak ve bu sorunu dert etmenize gerek kalmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün