Kredi

Krediye Uygun Ev Nedir ? Ev Kredisi

Krediye Uygun Ev Almanın Yolları

Konut kredisi kullanmak isteyen birçok kişinin ortak dertleri arasında, almak istedikleri evin krediye uygun olup olmadığı öne çıkmaktadır. Bankalar, konut kredisi kullanmak isteyen müşterilerine karşın, öncelikle almak istedikleri evin krediye uygun olması gerektiği şartını sunmaktadırlar. Bu nedenle ev sahibi olmanın en kolay yolu olarak, alacağınız evin krediye uygun olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Eğer eviniz krediye uygun olan bir evse, bankalar bu konuda sizlere her türlü açıdan yardımcı olacaktırlar. Alacağınız evin krediye uygun olup olmadığı tabi ki siz değil, bankaların çeşitli şartları belirlemektedir. Bu nedenle ev almadan önce mutlaka bu şartlara göz atmakta fayda vardır. Ev almanın en mantıklı yolu olarak zaten evinizin krediye uygunluğu öne çıkmaktadır. Peki bankaların konut kredisi kullandırırken, evin krediye uygun olup olmadığını belirleyen şartlar nelerdir?

Konut Kredisine Uygun Olmayan Evler Hangileridir?

Ev almanın püf noktaları konusunda elbette krediye uygun olup olmaması meselesi öne çıkmaktadır. Alacağınız evin sadece konut kredisine uygunluğu önemli değil, diğer kredi türlerine de uygun olması gerekmektedir. Sadece konut kredisi kullanırken değil, farklı bir kredi türü kullanırken evi ipotek olarak bankaya gösterebilmeniz son derece önemli bir husustur. Alacağınız evin krediye uygun olup olmadığını ise şu şartlar belirlemektedir:

  • Bir evin konut kredisine uygun olabilmesi adına en temel şart, evin tapulu olmasıdır. Bu nedenle kaçak yapılar veya tapulu bir arazinin üzerinde yer alıp da, tapusu olmayan evler kesinlikle krediye uygun değildir.
  • Konut kredisi almanın yolları arasında evin iskan belgesi de çok büyük bir önem taşımaktadır. İskan belgesi olan evlerin genel anlamda konut kredisinden yararlanamadığı bilinmektedir. Ancak gerekli şartların sağlanması durumunda söz konusu evlere özel bazı bankalardan konut kredisi çıkabilmektedir.
  • Konut kredilerinde en çok rastlanan durumların başında henüz tamamlanmamış olan evler öne çıkmaktadır. Tamamlanmamış evler üzerinden birçok kişi konut kredisi kullanmak istemekte, ancak banka bu evlere konut kredisi imkanı sunmamaktadır. Konut kredisinin bir eve sağlanabilmesi adına öncelikle evin yüzde 80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir. Ev sahibi olmak isteyenlere devlet desteği sağlanırken de, yine aynı şartın öne çıktığını söylemek doğru olacaktır.

Eğer konut kredisiyle bir eve sahip olmak istiyorsanız, evinizin bu şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olan her türlü ev, konut kredisinde kullanılabilecek olan evlerdir. Üstelik evinizi satarken, konut kredisine uygun olmasını belirtmeniz, sizin için ayrı bir avantaj sağlayacaktır.

Krediye Uygun Ev Nasıl Alınır?

Krediye uygun ev alabilmek adına öncelikle bankaların konut kredisi imkanlarından faydalanmak gerekmektedir. Faizsiz ev almanın yolları üzerinde duruyorsanız da, bu konuda senetle ev alma ya da taksitle ev alma gibi konulara yoğunlaşmanız gerekmektedir. Eğer bankalar aracılığıyla ev almak istiyorsanız, bu konuda mutlaka faiz yüküne katlanmanız gerekmektedir. Bu noktada ise konut kredisi karşınıza çıkmakta ve konut kredisi için de en azından evin yüzde 25’i kadar peşinatınızın olması gerekmektedir. Konut kredisi ile peşinatsız ev almak istiyorsanız, bu konuda biraz ince ev alma taktikleri üzerinde yoğunlaşmanız gerekmektedir. Peşinatsız konut kredisi kullanırken, ekspertiz ile anlaşmanız ve bankaya evin değerini fazlasıyla yüksek göstermeniz yeterli olacaktır. Bu sayede evin tamamına kredi alabilmeniz mümkün olmaktadır. Eğer geliriniz, kredi notunuz ve eviniz, konut kredisi şartlarına uyuyorsa, kredi kullanmanız konusunda önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Faiz yükünden bir nebze de olsa kurtulabilmeniz adına, ucuz daire almanın yolları üzerinde durmanız söz konusu olabilmektedir. Sonrasında ise gerekli tüm şartların sağlanması ile birlikte yeni evinize kavuşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün