Kredi

Kredi Öderken Yeni Kredi Çekmek

Farklı ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına insanlar bankalar tarafından düşük faiz oranlarıyla sunulmuş olan kredilerden yararlanmaktadır. Kişilere özel sunulan birçok uygun ödeme planı bulunmakta. Kredi çekerken ihtiyaçları ve ödeyebilecekleri miktarı aşan insanlar bazı durumlarda ikinci bir kredi çekme ihtiyacı duyabilmekte. Durum böyle olunca insanların aklına hemen kredi varken kredi çekmek mümkün mü? Gibi sorular gelebilmekte. Kısaca bu sorunun cevabı ise; tamamen kişilerle alakalı olmakla birlikte bankalar tarafından ikinci bir kredi almaya uygun görülüp görülmemekten geçiyor.

Kredi Öderken Tekrar İkinci Bir Kredi Çekebilir Miyiz?

Daha öncesinde kendi bankanızdan çekmiş olduğunuz krediyi hali hazırda ödediğiniz bir dönem içerisinde, yeni ihtiyaçlarınız için kredi çekmeniz gerektiği durumlarda bazı koşulları karşılayabiliyor olmanız gerekmektedir. Bu tarz durumlarda bankalar öncelikli olarak müşterinin kredi notunu incelemektedir. Daha öncesinde çekmiş olduğunuz kredilerinizin ödemelerini aksatmıyor ve düzenli bir şekilde gerçekleştiriyor iseniz kredi notunuz devamlı olarak yükselecektir.

Yalnızca kredi notunuza bakarak kredi varken kredi çekmek mümkün değil. Bankaların özellikle dikkat ettiği bir konu ise aylık gelir durumunuzun ikinci krediyi çekmeniz halinde ödeme konusunda bir problem teşkil edip etmeyeceği. Kredi talebinde bulunan kişin aylık gelirinden, ödemesi gereken kiralar varsa bunlar düşülüyor, aile bireylerinin sayısı göz önüne alınarak ortalama geçim miktarınız belirleniyor. Tüm bu giderler gelirinizden düşüldükten sonra kalan meblağ dikkate alınarak ödeme planını karşılayabileceğiniz düşünülürse bankalar tarafından ikinci hatta 3. kredinizi dahi almanız mümkün.

Konut ve İhtiyaç Kredisi Aynı Anda Çekilebilir Mi?

İhtiyaç kredisi ödemeleriniz hali hazırda devam ettiği dönem içerisinde konut kredisinden yararlanmanız veya tam tersi durumlar için herhangi bir yasal sınırlama yer almamaktadır. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz sürece rahatlıkla her iki krediyi aynanda çekebilirsiniz.

Aynı anda iki bankadan kredi çekilebilir mi sorusunun cevabı da aynı şekilde evet mümkün. Aynı anda farklı iki bankadan kredi çekmenizi engelleyecek herhangi bir yasal düzenleme yer almıyor. Kredi notunuz ve gelir durumun göz önünde bulundurarak aynı anda farklı bankalardan rahatlıkla kredi çekebilirsiniz.

Yeni Kredi Çekmiş Birisi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

İkinci kredinize başvurunuz sırasında ilk kredinizi ne zaman çektiğinizin hiçbir önemi bulunmuyor. Ekonomik durumunuz göz önüne alındığında ve kredi notunuzda herhangi bir problem yer almadığı sürece ikinci krediye istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Kredi ödemelerinizi düzenli yapıyor olmanızın yanı sıra diğer bankacılık işlemleriniz içinde ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyor olmalısınız.

Bankalar bazı durumlarda ilk kredinizde istememiş olsalar dahi ikinci kredi başvurunuzda kefil isteyebilmektedir. Gelir durumunuz ödeme planları karşısında rahat bir durumda değilse ikinci bir krediye başvurmanız pek mantıklı bir seçenek olmayabilir. Kredi taksitlerinizi zamanında ödememeniz halinde sicilinizde bozulmalar oluşabilmekte ve bu durum gelecekte ihtiyacınız olan durumlarda sorunlara yol açabilmektedir.

Aynı Bankadan 3 Kredi Çekilir Mi?

Üçüncü kredinin verilişi bir banka için oldukça riskli bir durum teşkil edeceğinden dolayı bu durumda ekstra bir hassasiyet gösterecek ve dikkatli bir inceleme yapacaktır. Kredi çekip çekemeyeceğiniz daha önce aldığınız krediler göz önünde bulundurularak aylık maaşınız, gelirinizin ne kadarını bu kredilere yatırdığınıza dikkat edeceklerdir. Bunun yanı sıra yapmanız gereken diğer ödemeleri de hesaba katarak gelirinizden ne kadar açıkta kaldığı, bu krediyi ödeyip ödememe durumunuz araştırılacaktır.

Mevcut kredi notunuz ve daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin ödemelerini ne denli düzenli yaptığınız kontrol edilerek kredi verip verilmeyeceğine karar verilecektir. Maaşınızın %50 yani yarısından fazlası daha önce almış olduğunuz 2 kredinin aylık taksitlerine gidiyor ise banka muhtemelen size 3. Bir krediyi vermeyi reddedecektir. Aynı bankadan 3. Kredi çekilir mi sorusu bir yandan da bankaların inisiyatiflerine kalmış bir durum diyebiliriz. Kredi çekmek için başvurmaya gittiğiniz görüşeceğiniz banka çalışanıyla gerçekleştireceğiniz konuşma dahi bu konuda etkili olabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün