Kredi Sorunları

Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemelerinizde yaşanması öngörülen gecikmeleri, elinizde olmayan nedenlerden kaynaklı gerçekleştirmeniz mümkün olmayan ödemelerinizi kredi kullanmış olduğunuz banka ve işlem yapmış olduğunuz şube ile irtibatınızı kesmeden durumu izah edebilirsiniz. Karşılıklı olarak her iki taraf içinde uygun olacak bir çözüm üretmeniz gerekebilir. Bu tarz durumların yaşanması mümkün olan durumlarda tüketicilerin aklına kredi ödemeleriniz gecikirse ne olur sorusu gelebilmekte. Bu süreç kredi ödemelerinizi ne kadar süreyle geciktireceğinize bağlı olarak değişiklikler gösterebiliyor.

Kredi Geri Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur

Kredi ödemelerinizin 1 gün gibi kısa bir süre gecikmesi hem tüketici hem de bankalar açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Bir günlük gecikme faizini ödeyerek kredi ödemelerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bazı durumlarda ödeme yaptığınız banka şubesi gecikme faizini işleme almayarak, tüketiciye yardımcı olabilmektedir. Kredi geri ödemesi 1 gün gecikirse ne olur sorusunda kafanıza takmanız gereken hiçbir önemli nokta yer almamaktadır.

Asıl problemler 1 haftayı aşan gecikmelerde yaşanmaya başlamaktadır. Bankanız tarafından sık sık aranmaya başlayarak kredi ödeme veya ödemelerinizi geciktirdiğiniz yönünde bilgilendirmenin yanı sıra ödeme yapmanız gerektiği konusunda bildiri alırsınız.

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Bireysel veyahut kurumsal olarak çekmiş olduğunuz kredinizin borcunu ödemediğiniz ya da geciktirdiğiniz takdirde ödemeniz gereken tutara gecikme faizi eklenerek tahsil edilecektir. Kredi ödemenizi 1 aylık bir süreç içerisinde ödemediğiniz ve geciktirdiğiniz takdirde, çalıştığınız şube tarafından banka adına bir ihbarname gönderilecektir. İhbarname elinize ulaştığında size tanınmış olan sürenin yanı sıra gecikme faizinizin hesaplanmış halini görürsünüz.

Bu süreç toplamda 3 ay yani doksan gün devam edecektir. Bu sürecin tamamlanması halinde halen ödemenizi gerçekleştirmemiş iseniz şubeye giderek ek zaman talebinde bulunmanız mümkün. Ödeme yapabileceğiniz gün hakkında bilgi aktararak ek süre talebinizi dile getirebilirsiniz. İşlemlerin bir hukuk bürosuna düşmesini engelleyerek, normal düzen üzerinden ödemelerinizi gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

Geciktirmiş olduğunuz 3 aylık ödemeyi bu tarih içerisinde ödemezseniz ve yapılandırma talebinde bulunmazsanız yasal süreç devreye girecek ve çeşitli yaptırımlara maruz kalmanıza neden olacaktır.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler

Bir avukat aracılığı ile bankanız tarafından yürütülecek olan yasal takip süreci adınızın Merkez Bankası Kara Listesi’ne girmesine neden olur. Kredi sicilinizin bozulacağı anlamına gelen bu süreç, önünüzde ki 5 yıllık süreç içerisinde kredi almanızı zora sokacaktır. Bunun yanı sıra mahkemenin vereceği kararlar doğrultusunda banka hesaplarınıza bloke konulma, maaşınızın bir bölümüne (1/4) el konulması ya da icra takibinin başlatılması gibi olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Kredi notunuzu da olumsuz etkileyecek bu durum, kredi notunuzda düşüşe neden olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün