Kredi Notu

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Bankalar tarafından sunulan kredi fırsatlarından yararlanmanızda en etkili yöntemlerden birisi Findeks kredi notunuzdur. Bireylerin bankalara kredi alabilmek için başvuru yapmadan önce kredi notum kaç olmalı sorusunu sorarak, araştırmalar yapmaktadır. Bu yazımızda sizlerle kişilerin bankalarla arasında gerçekleşen tüm işlemlerinin değerlendirilerek birçok analiz sonucunda ortaya çıkan sayısal not değeri hakkında bilgi sunacağız.

Tahmin edebileceğiniz üzere, bankalar tarafından sunulmuş olan kredi kartları ve daha önce almış olduğunuz tüm kredilerinizin etkilediği bu not, bankalara çeşitli amaçlarla kredi başvurusunda bulunduğunuzda incelenecektir. Kredi notu değeriniz ne kadar yüksek olursa, kredi alma şansınız o kadar rahat olacaktır, elbette farklı etkenlerde mevcut.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi notunuz 1 ile 1900 arasında bir değere sahip olacaktır. Bu değer ne kadar yüksek olursa kredi alma şansınızı olumlu etkileyecektir. Peki, kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diye soracaksınız tahmin edebiliyoruz. Hemen açıklayalım;

Kredi Notunuzun AralığıRisk GrubunuzKredi Kullanma İhtimaliniz
1 ile 699 AralığıEn fazla riske sahipOldukça düşük
700 ile 1099 AralığıOrta derece riskliDüşük ihtimal
1100 ile 1499 AralığıAz riskli grupGelirinize bağlı
1500 ile 1699 AralığıİyiYüksek ihtimalle
1700 ile 1900 AralığıFazlasıyla iyiÇok Yüksek ihtimalle

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç OlmalıKredi notunuzun 1500’ün üzerinde olması halinde kredi alma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Kredi notunuzun 1 ile 1099 aralığında yer alıyor olması kredi alma ihtimalinizi neredeyse ortadan kaldırmaktadır. Kredi notunuz 1100 ile 1499 aralığında ise bankaların kararsız kaldığı kişiler arasında yer alıyorsunuz, çoğunlukla gelir durumunuz ele alınarak başvurularınız değerlendirilecektir. Findeks tarafından sunulan kredi notlarınızın tek belirleyici etken olmadığını hatırlatarak, notunuzun 1500 ve üzeri olması halinde kredi alma ihtimaliniz yüksektir. Fakat her şey bankaların inisiyatifine kalmıştır.

Başta bankalar olmak üzere diğer finans kuruluşları dahil tüketiciler hakkında daha detaylı bilgi edinebilmek için kredi notunu bir kriter olarak değerlendiriyor. Öyle ki yalnızca bu nota bakarak hızlı ve otomatik bir sistem üzerinden, tüketicilere anında kredi imkanları sunulabiliyor. Bankaların bu sistemden yararlanmaların bir diğer nedeni ise, müşteriler arasında elemeleri hızlıca yaparak maliyetin azalmasını sağlamak.

Peki, Findeks kredi notu kaç olmalı hiç merak etmiş miydiniz? Aşağıda sizler için bir tablo oluşturduk ve bu tabloda risk grupları hakkında ufak bir açıklamaya yer verdik.

En RiskliOrta RiskliAz Riskli KesimRisk Az - İyiRisk Çok Az -Çok İyi
1-699700-10991100-14991500-16991700-1900

Bankaların incelemelerinin de tabloda yer alan değerlere yakın olacağından dolayı 1-699 puan aralığında yer alan tüketicilerin başvuruları en riskli bölgede yer aldıkları için muhtemelen anında ret cevabı alacaktır. SMS veya online başvurularda bankaların hızlı bir şekilde dönüş yapabilmelerinin nedeni, kredi notunuzu sistemin otomatik olarak sorguluyor ve buna göre dönüş yapıyor olmasından kaynaklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün