Kredi

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Hesaplama Nedir?

Hayatımızın belli anlarında paraya ihtiyaç duyduğumuz zaman ya da ev, araba gibi yatırım araçlarını satın almak istediğimizde toplu paramız olmadığı içi kredi çekmek isteriz. Ancak bankacılık ekonomik bir sektör haline geldiğinden bankalardan aldığınız kredileri, aldığınız miktarda ödemezsiniz. Her bankanın ya da her kredi çeşidinin özelliğine göre farklı faiz oranları mevcuttur. Örneğin; bir kişi 5.000 TL’lik ihtiyaç kredisi çeker ve tutarı aylık taksitlere böldürür. Ancak vade sayısına göre, çekilen tutara göre her banka faiz eklemesi yapar. Bu durumda da karşımıza kredi hesaplama yöntemleri çıkmaktadır. Birçok kredi çeken kişi kredi faiz hesaplama programı arasa bile çok fazla uğraş vermenize gerek yoktur.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kredi çeşitlerine göre değişen bir hesaplama yöntemi vardır. Örneğin; konut kredisi hesaplama formülü ile, ihtiyaç kredisi arasında fark vardır. Şunu da unutmamak gerekir ki, bankadan çekilen kredi tutarı artış gösterdikçe üzerine eklenen faiz miktarında da doğru orantılı şekilde artış olmaktadır. Manuel konut kredisi hesaplama yöntemlerini tercih ederek son derece basit bir şekilde hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama yapmak için krediyi çekmek istediğiniz bankaya telefon, internet ya da direkt yüz yüze görüşme yollarından birini seçerek ulaşmanız gerekiyor. Ulaştığınızda hangi krediyi çekmek istediğinizi söyler ve miktarı da belirtirsiniz. İnternet sitesinde yazan bilgiler ya da banka yetkilisi size %’lik bir dilimle faiz oranını ifade eder. Siz de vade sayınızla yüzdelik dilimi çarptığınızda toplamda ne kadar faiz ödeyeceğinizi kolayca bulursunuz.

İnternetten Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetin fazlası ile hayatımıza dahil olması sonucunda birçok kişi internet üzerinden işlemlerini çok kısa bir sürede halletmeye başladı. Artık yoğun işlemlerde boğulmadan ve kredi faiz hesaplama formülü excel için çalışmalar yapmadan birkaç dakika içerisinde faizleri bulabiliyorsunuz. Artık her bankanın internet sitesi bulunuyor. Bu internet siteleri üzerinde hangi krediye ne kadar faiz uyguladıkları ve kaç aylık vadede toplam ne kadar faiz ekleneceği yazıyor. Bu yüzden de kredi faiz nasıl hesaplanır excel şeklinde soruları olanlar artık cevaplarını çok kolay bir şekilde bulabiliyorlar.

Dosya Masraflarıyla Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankadan kredi çekenleri aylık şekilde uygulanan faiz seçeneklerinin yanı sıra dosya masrafları da beklemektedir. Bu yüzden de bir hesaplama yapılırken bu dosya masraflarının da hesaplamalara dahil edilmesi önem taşımaktadır. Banka faiz hesaplama formülü kullandıktan sonra dosya masraflarını da eklediğinizde gerçek ödemeniz gereken tutar ortaya çıkar. Ancak son zamanlarda çıkan yasa sayesinde önce masrafları ödüyorsunuz, sonra da ödediğiniz bu masrafları kredi borcunuzu kapatmanızın ardından geri krediyi çektiğiniz bankadan isteyebiliyorsunuz. Geri ödendiği için de basit faiz hesaplama formülü sizin işinize yarayacaktır. Dosya masrafları ile aklınızı karıştırmanıza gerek yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün