Kredi Sorunları

Kredi Borcu Dondurma – Kredi Erteleme Nasıl Yapılır ?

Kredi Nasıl Dondurulur?

Ülkemizde kredi kullanımının son derece yoğun olduğunu ve bu nedenle 10 kişiden en az 6’sının kredi borcu olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu nedenle kredi kullanımı nedeniyle kredi taksitlerini ödeme konusunda çeşitli sorular sorulduğunu görülmektedir. Bu konuda en çok karşılaşılan sorulardan biri ise “kredi taksitleri veya kredi nasıl dondurulur?” sorusu… Günümüzde henüz kredi dondurma işlemi yapan herhangi bir bankayı görebilmek pekte mümkün değil. Ancak bankalar bu konuya taksit erteleme seçeneğiyle çözüm bulmuş diyebiliriz. Kredi taksit erteleme Vakıfbank veya Ziraat Bankası gibi bankalarda mümkün olabilen bir işlemdir. Bunun dışında yine birçok banka, kredi taksit erteleme işlemi konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadır. Çeşitli sebeplerden ötürü, bulunduğunuz dönem içerisinde kredi taksitlerinizde aksamalar ya da ödeme gecikmelerinin olabilmesi, son derece doğal bir durumdur. Söz konusu durum, birçok kişinin başına gelmekte ve kişiler kredi taksitlerini ertelemek adına çeşitli yollar aramaktadırlar. Bankalar, kredi taksitlerinizi, 3 ay, 6 ay ve 9 ay gibi ileri tarihlere rahatlıkla erteleyebilmektedirler. Öte yandan askere giderken kredi dondurma gibi çeşitli sorunların da çözümü yine aynı yöntemde çözülebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Dondurma

Bankaların kredi ve kredi kartı gibi iki ana ürünü olmasından ötürü, birçok kişinin kredi veya kredi kartı borçlarının olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bazı kişiler ise bu borçların ödenmesi konusunda çeşitli problemler yaşayabilmekte ve borçları bir müddet sonra ödeyebilmektedirler. Nasıl ki, ziraat bankası kredi taksit erteleme gibi bir seçenek varsa, aynı seçenek kredi kartı için de bankalar tarafından kredi kartı kullanıcılarına sunulmaktadır. Bankaların yetkili bölümleri ile bu konu hakkında konuşarak, gerekli başvuruları yaptıktan sonra kredi kartı borcunuzun ertelenmesi söz konusu olabilmektedir. Bazı bankaların bu erteleme nedeniyle çeşitli faiz oranları ile bir ücret kesintisi yaptığı bilinirken, bazı bankalar ise bu konuda daha farklı yöntemleri tercih etmektedirler. Halkbank kredi taksit erteleme işlemi veya Denizbank kredi taksit erteleme işlemi, tamamıyla birbirinden farksızken, kredi kartı borcu erteleme işlemi de aynı kapsamda yer almaktadır.

Kredi Borcu Erteleme Yöntemleri

Kredi borcu erteleme konusunda, iş bankası kredi taksit erteleme gibi bir imkan bulunurken, Akbank kredi borcu erteleme imkanı bulunamayabilir. Bu tamamen bankadan bankaya farklılık gösteren bir durumdur. Peki bankanın kredi borcu erteleme imkanı sunmaması durumunda kişi borcunu nasıl erteleyebilir?

Örnek olarak Akbank müşterisi olarak, bankanız size kredi taksitlerinizi erteleme konusunda çeşitli yardımlar sağlamıyorsa, bu konuda farklı bir bankaya giderek, kredi borcunuzu erteleyebilmeniz mümkündür. Örnek olarak; Akbank’ta bulunan borcunuzu, garanti bankası kredi borcu erteleme seçeneği sayesinde daha uzun vadelere, daha az taksit ödemesine ve daha ileri bir tarihe rahatlıkla erteleyebilirsiniz. Bunun için Garanti Bankası’na müracaat etmeniz ve kredi borcu kapatma kredisinden faydalanmanız gerekmektedir. Bu konuda söz konusu banka sizden birtakım formları doldurmanızı isterken, diğer bankaya olan borcunuzu tamamen kapatarak, daha rahat bir şekilde kredi borcu ödeme imkanını sizlere tanımaktadır. Kredi taksit erteleme garanti işlemi için tek yapmanız gereken bankaya müracaat etmektir. Bunun için herhangi bir tefeci ya da yasadışı faiz hizmeti veren kişi veya firmalardan yardım almak gerekmemekte, bu yöntem sizin için daha güvenilir olmaktadır.

Askerliğim Var Kredi Borcumu Nasıl Öderim?

Okul döneminde, askerlik öncesinde ve daha birçok durumda kişi bankadan kredi çekerek, anlık olarak nakit ihtiyacını gidermekte ve bu sayede ekonomik darlıktan kurtulmaktadır. Ancak askerlik zamanı gelip çattığı zaman kişinin aklında “kredi borcum var askere gidecem” gibi bir düşüncenin yer aldığı da görülebilmektedir. Bu gibi bir durum karşısında kişi panik yapmakta ve borcunu askerdeyken nasıl ödeyebileceği konusunda bir nevi karamsarlığa kapılmaktadır. Ancak bu konuda bankaların insaflı olduğunu ve askere gidecek olan kişilere bu konuda kolaylık sağladığını söylemek mümkündür. Askere gideceğinize veya askerliğe başlayacağınız tarihe dair bir belge almanız ve bu belgeyi bankaya teslim etmeniz durumunda, banka askerden gelene kadar borcunuzu erteleyebilmektedir. Öte yandan eğer bankanızın bu konuda esneklik tanımaması karşısında, kredi kapatma borcu ile farklı bir bankaya borçlanabilir, taksit ödemeleriniz konusunda da bankayla ileri tarihlere anlaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. elinizde olmayan sebeplerden ötürü ise banka ile görüşülerek erteleme olabilir ama borcun iyisi bir an önce ödemek…

  2. Bu seçeneğin olduğunu hiç bilmiyordum. Eğer kredi borcu erteleme olayı gerçekten varsa gidip hemen faydalanmam lazım. En azından ödeyemeyeceğim için çok daha yüksek faizle uğraşmamış olurum.

  3. Var Bilge hanım bir çok banka artık bu sistemi uyguluyorlar. Güzel bir sistem dediğiniz gibi dondurduğunuzda normal faiz uygulanmaya devam ediyor diğer türlü aşırı faizlerle uğraşmak gerekirki onunda altından kalkmak çok zor olur.

  4. Kredi borcu erteleme yuksek faız donemlerınde bankaların daha sıcak baktıgı normal taksıtlerle tahsıl edeceklerı tutarı %20 nın uzerınde artırarak sızden tahsıl etme yoluna gıttıklerı bır sıstem, sonuna kadar zorlayın ve en sonunda bu yolu tercıh etmekte fayda var

  5. Baya fark koyuyorlar ertelemelede. Yinede son sınıra gelip çözüm bulamadıysanız yapacak birşey yok bu özellikten faydalanarak biraz daha nefes alınabilir. Benim size tavsiyem yakınlarınızdan bulabilirseniz borç alın halledin ertelemeyi düşünmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün