Kredi Sorunları

Kredi borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır ?

Yeni bir ev sahibi olabilmek için bankalara konut kredisi başvurusunda bulundunuz ve banka tarafından konutunuza konulan ipotek işlemi karşılığında bu krediden yararlandınız. Anlaşılan vade ve yapılandırma süresi sonunda kredinizin geri ödemesini tamamladığınız takdirde aklınıza; Kredi borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır sorusu gelmeye başladı. Bu işlemi yapabilmek için ipotek kaldırma başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Bankalar tarafından konut kredilerine karşı standart bir yaklaşımları bulunmaktadır. Krediyi sizlere verme karşılığında konutunuza ipotek uygulamaktadırlar. Bu işlem söz konusu konutun karşılığında eve konulmuş olan ipoteği ifade etmektedir. Bankalar bu şartı kabul etmediğiniz takdirde tüketicilere konut kredisini vermemektedir.

İpotek uygulaması banka tarafından tapu müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işlemin uygulanmasının sebebi ise evin bir başkasına satışının önüne geçilmek istenmesidir.

Konut Kredisi İpotek Kaldırma Süresi

Taşınmazın alımının tamamlanması ve kullanılan konut kredisi için tüm borcun, taksitlerin ödenmesi halinde ipoteğin kaldırılabilmesi için bankadan fek yazısı alınması gerekmektedir. Kredi kullanılan banka tarafından tüketiciye verilecek ipoteğin kaldırıldığına dair hazırlanmış olan yazıyla birlikte taşınmazın üzerinde yer alan ipotek resmi olarak kalkmış bulunuyor.

Konut kredisi ipotek kaldırma süresi, bankalar tarafından istenilen dilekçenin doldurularak teslim edilmesi ardından başlayacaktır. Bu süre ortalama iki gün sürmekte ve tamamlanması halinde ipotek fek yazısını teslim almak üzere banka tarafından çağrılmaktasınız. Bankanın size teslim etmiş olduğu bu fek yazısı aracılığıyla Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, tapunuz üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılması için gerekli işlemleri tamamlamanız gerekiyor. Fek yazısını teslim almanızın ardından 1 yıl içerisinde mutlaka Tapu’ya giderek ipoteğin kaldırılması için işlemleri tamamlamanız gerekiyor. Aksi takdirde ipoteğin kaldırıldığına dair sicili işleyecek kurum tarafından yeni bir fek yazısı yani güncel bir fek yazısı istenebilir.

Konut Kredisi İpotek Kaldırma Dilekçesi

Bankaya olan borcunuz nedeniyle taşınmazınızın üzerine güvence amacıyla konulan ipoteğin tüm borçlarınızın ödenmesi halinde kaldırılması için bir dilekçe doldurmanız gerekiyor. İpoteğin kaldırılabilmesi için doldurmanız gereken örnek konut kredisi ipotek kaldırma dilekçesi;

Banka İpoteği Nasıl Kaldırılır

Bankalar tarafından konut kredisi karşılığında güvence sağlayabilmek adına taşınmazınızın üzerine konulan ipoteğin kaldırılması için bazı adımları takip etmeniz gerekiyor. Bu işlemleri uygulayabilmek için öncelikle bankaya olan tüm taksitlerinizin ödenmiş ve borcunuzun kapanmış olması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.Banka ipoteği nasıl kaldırılır merak edenler için yapılması gerekenler sırasıyla;

  • İlgili borcun bulunduğu ve taşınmaz üzerine ipotek koymuş olan bankaya başvuruda bulunarak fek yazısı talep edilir.
  • Talebin gerçekleştirilmesi için ipotek kaldırma dilekçesi doldurularak kuruma teslim edilir.
  • Başvuru 2 gün içerisinde banka tarafından incelenerek tüketiciye herhangi bir sorun bulunmaması halinde şubeye çağrılarak ipoteğin kalktığı yönünde gerekli bilgilerin yer aldığı fek yazısı teslim edilir.
  • Tüketici bu fek yazısıyla birlikte Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek, taşınmazı üzerinde yer alan ipoteğin kalktığına dair bilgi aktarır. Sistemden taşınmaz (konut) üzerine sicil güncellemesi yapılarak ev üzerinde yer alan ipotek tamamen kaldırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün