Kredi Başvurusu

Kimler Kobi Kredisi Alabilir ?

Kimler Kobi Kredisi Alır?

Kobiler ülkeyi ayakta tutabilmek için yer alan ve ülkeni n can damarı olarak ifade edilmektedir.  Kobi destek kredisi nedir şekilde birçok soru ile karşılaşılmaktadır. Kobi kredileri bankalar aracılığı ile çoğunlukla küçük yada orta halli işletmelere verilmektedir. Vergi levhası yer alan ticari nitelikte olan işletmeler kobi kredisinden faydalanabilmektedir. Kobi kredisi şartları ise bünyesinde minimum 250 kişi çalıştırmalılardır ve yıllık gelirleri 40.000 TL ve üstünde olması gerekmektedir. İşletmelere kredi verilirken ise her işletme için farklı kriterlere sahip olması gerekmektedir.

Mikro ölçekli işletmeler:  Bünyesinde maksimum 10 kişi çalıştırması gerekmektedir aynı zamanda yıllık gelirleri 1.000.000 lirayı aşmaması gerekmektedir.

Küçük ölçekli işletmeler:  Kobi’lerde küçük ölçekli işletmeler ise bünyesinde en fazla 50 kişi çalıştırması gerekmektedir ve yıllık mali bilançosu 8.000.000 lirayı aşmaması gerekmektedir.

Orta ölçekli işletmeler:  Bunlarda ise en fazla bünyesinde 250 kişi çalıştırması gerekmektedir ve yıllık mali bilançoları 40.000.000 lirayı aşmaması gerekmektedir.

Kobi Destek Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Kobi destek kredisi için gerekli olan şartlar yukarıda verildiği gibidir. Peki ya kobi destek kredisi kimlere verilir ve ne kadar destek kredisi alabilir? Kobi destek kredisi bankalara yapılan müracaatlar sonucunda mikro ölçekli işletmeler, küçük ölçekli işletmeler, orta ölçekli işletmeler ve esnaflar için farklı faiz oranlarına sahip ve vade oranları farklı olan krediler alabilir. Bu destek kredisinden yararlanabilmek için ilk olarak işletmeler başvuru almak zorundadır. Kobi destek kredisini genel olarak ticari olarak ilişkileri güçlü, kredi geçmişi temiz ve daha öncesinde bu konularda sıkıntı yaşamamış kişiler öncelikli olarak görünmektedir ve bu işletmelerin kredi alma olasılığı daha yüksektir. Bu krediye başvurmak için elle tutulur bir işletmenizin yer alması gerekmektedir ve bu işletme 6 ay ile 1 yıl arasında işletilmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak olan işletme bankaya mali bilançosunu götürmesi gerekmektedir bu bilançoyu götürmek içinde iş yerinin 1 yıl öncesinden açılmış olması gerekmektedir. Kobi destek kredisi devlet tarafından devlet bankaları ile özel bankalar aracılığı ile faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Devlet neredeyse yok denecek kadar faiz oranları ile kobilere yardım etmektedir. Türkiye Halk Bankası aracılığı ile kredi imkanı sağlayan devlet belirli olan şartlara sahip neredeyse bütün işletmelere desteğini vermektedir. %4 yada %5 oranlara sahip vade süresine göre farklılık gösteren 150.000 TL destek imkanı yer almaktadır.

Kobi Kredisi Başvuru Aşamaları

Kobi işletmesi ilk olarak yapması gereken meslek odasına dilekçe vermek ve devletin desteğinden yararlanmak istediğine dair bir yazı hazırlanmaktadır. Daha sonra vermiş olduğunuz bu dileçe ve yazı meslek odası tarafından onay gördükten sonra Türkiye Halk Bankası bünyesine gönderilmektedir. Banka işletmenize ait olan kredi notunuzu sorgular ve gerekli olan standartlara sahip ise sizden gerekli olan belgeleri temin etmenizi istemektedir.

Gerekli Olan Belgeler

  • Meslek odasına kayıtlı olduğunu gösteren belge

İşletmeye ait vergi levhası

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • İpotek değeri olan mal ve mülkün gösterilmesi
  • En az iki kişiyi bordrolu kefil olarak göstermesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Herkese kiredi var diyorsunuz 4 yıldır bana kiredi vermediniz bu nasil adalet hırsız olan önemli vwvgode sayısı olan alıyor amma bu kaşınan kimsesiz ali bilinmis alamıyor zaten ihtiyacım olmazsa almam istemem birde anında kiredi diyodu uz yazık be cok yazik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün