Kredi Sorunları

İşten Ayrıldım Kredi Çekebilir Miyim?

İşsiz Birine Kredi Verilir Mi?

Düzenli çalıştığınız bir işten çıktığınızda veya bir işe uzun zamandır sahip olmadığınız zamanlarda kredi çekmek veya kredi kartı almak istiyorsanız farklı prosedürlerle karşılaşmak durumunda kalacaksanız. İşsiz birine kredi verilir mi? Sorusu çok sorulan bir sorudur. Bankalar müşterilerine her zaman kredi ve kredi kartı vermek ister. Bazı durumlarda bunun için birçok etkeni görmezden geldiği bile görülebilir. Bu bankanın yıl sonu hedefleri ile ilgilidir. Banka yıl sonu hedeflerinden daha sonra da bahsedeceğiz bu konuda. Bankalar genelde hatta büyük bir çoğunlukla diyebiliriz ki düzenli geliri olan müşterilerine kredi vermek ister. Bunu kendisi açısından riski minimum seviyeye çekmek için yapar. Banka her gelir gösterilen duruma değil genelde devlet memuru değilseniz çalıştığınız işyerinde en az 3 ay çalışmış olmanızı ister. Siz uzun yıllardır bankalar ile çalışıyor ve özellikle 1 banka ile aranızı iyi tutmuşsanız ve işten ayrıldığınzda şu soruyu soruyorsanız ‘’işten ayrıldım kredi çekebilir miyim?’’ bu sorunun cevabı olaya doğrudan bakarsak hayır ama diğer etkenleri değerlendirirsek cevap evette olabilir. Bu etkenlerden yazımızda bahsedeceğiz. Uzun zamandır bir işte çalışmıyorsanız veya geliriniz uzun zamandır resmi olarak gözükmüyor ama varsa ve ‘’işsiz birine kredi verilir mi?’’ sorusunu soruyorsanız bu sorununda diğer etkenler ile değişen bir cevabı olacaktır. En sorunsuz kredi çekimi türü için yine de tavsiyemiz düzenli bir gelir elde ediyor olmanızdır. Aile işletmenizde çalışıyor ve sigortanız olmadığı için geliriniz gözükmüyorsa bu durumun sizin için uğraştırıcı veya kötü sonuçlar doğurabileceğini tahmin etmelisiniz. Ani bir ihtiyacınız durumunda bankadan kredi çekerek nakit ihtiyacınızı karşılamanız oldukça zor ve meşakatli olabilir.

İşten Ayrıldım Kredi Nasıl Çekebilirim?

İşten yeni ayrıldım kredi çekmek istiyorum diyorsanız çalıştığınız süreçte veya daha öncesinde bankalar ile arayı nasıl tuttuğunuz oldukça önemlidir. Bankalar yaptığınız tüm finans işlemlerini biriktirerek sizlere bir kredi skoru oluşturur bu skor tüm bankalar için aynı veritabanından alınır. Bu nedenle bir bankaya ödemelerinizi dengesiz yapmışsanız bu diğer bankadan kredi çekerken karşınıza çıkacaktır. Tüm bankalar ile çalıştığınız süreçte aranızı iyi tutmanızı ve mümkünse en az sayıda banka ile sürekli çalışmanızı tavsiye ediyoruz. İşsizim kredi çekmek istiyorum diyorsanız yukarda söylediğimiz etken sizin içinde geçerli fakat ekstradan çalışmıyor olsanız bile gelir belgenizin olması sizin için büyük bir şans olacakır. Gelir belgesini sahip olduğunuz konutlar gibi size yasal gelir getiren her şeyden alabilirsiniz. Bu gelir belgesi işsiz olduğunuz durumlarda etkili olduğu gibi bir işe sahip olduğunuz durumlarda da etkilidir. Bu gelirler sayesinde rahatça kredi çekebilirsiniz. İşten ayrılıp kredi çekmek isteyenler için diğer yöntemler şunlardır:

İpotek Göstermek: Sahip olduğunuz taşınmaza ipotek göstererek kredi alabilirsiniz. Kredi notunuz çok düşük değilse banka ortalama bir kredi notunu dahi taşınmazlara ipotek koyarak değerlendirmek isteyecektir. Bu şekilde yüksek meblalı krediler çekebilirsiniz. İpoteğin hacize çok kolay dönüşebilir ve bunun size oturduğunuz taşınmazı kaybettirebileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle bu tarz kredi çekimlerinde dikkatli ve özenli hesap yapmalısınız.

Kefil Göstermek: Bankalar kredi notunuz iyi olduğu durumlarda dahi işsiz olduğunuz için kredi vermek istemeyebilir. Bu durumu kefil göstererek tersine çevirebilirsiniz. Kefil gösterek işsiz birine kredi çektirmek mümkündür. Kefilinizin sizin borcunuzdan sorumlu olduğunu unutmayın.

Gelir Belgesiz Kredi: Bankalar 10000 TL İle 15000 TL arasında krediyi gelir belgesiz verebilmektedir. Bu bankaların zaman zaman düzenlediği kampanyalarla veya yıl sonuna gelirken bankaların kredi hedeflerini tutturmak için uyguladığı yöntemlerden biridir. Gelir belgesiz kredi veren bankalar sürekli değişmektedir. Başvurarak veya araştırarak bu bankalara ulaşabilirsiniz.

İşsiz Gözüküyorum Ev Hanımıyım Kredi Çekebilir Miyim?

Ev hanımları bankalar tarafından farklı bir kategoride derecelendirilmektedir. Bu nedenle ev hanımıyım kredi çekebilir miyim? Sorusunu soruyorsanız bunun için en iyi yöntem bankaya başvurarak ev hanımlarına kredi kampanyalarını öğrenmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün