Genel

Garanti Bankası Havale-EFT Ücreti

Para transferleri konusunda sıkça duyduğunuz terimlerden sadece ikisi olan “Havale” ve “EFT” terimleri, farklı para transferlerini ifade etmekte olan terimlerdir. Birçok tüketici bu iki terimi de birbirine karıştırmakta ve bu nedenle yanlış para transferleri gerçekleştirmekte ya da ödenen hava ücretleri konusunda yanılgıya düşmektedir. Öncelikle bu iki terimi basit ve kısa bir şekilde tanımlamak, daha çabuk anlaşılmasına neden olacaktır.

Havale: Para transferi yapmak isteyen iki tarafında, aynı banka üzerinden para transferi yapması işlemine havale adı verilmektedir. Bu konuyu örnekleyecek olursak; garantiden başka bankaya havale gibi bir durum söz konusu değildir. Bir tüketici havale yapıyorsa, Garanti Bankası’ndan, Garanti Bankası’na havale yapmakta, yani aynı banka bünyesinde müşteriler birbirlerine para gönderiyorsa bu işleme havale adı verilmektedir.

EFT: Para transferi yapmak isteyen her iki tarafın, farklı bankalar bünyesinde bulunması ve farklı iki banka bünyesinden para transferi yapmaları durumuna EFT adı verilmektedir. Bu terimi örnekle açıklayacak olursak; Garanti Bankası’ndan, Ziraat Bankası’na yapılan para transferi işleminin adı EFT olarak tanımlanmaktadır.

Bankalar, ister havale olsun ister EFT olsun, her iki işlem için de belirli miktarda ücret talep etmektedirler. Garanti Bankası havale ücreti konusunda hesap türüne göre belirli ücretler talep ederken genel anlamda 2 veya 3 TL arasında bir ücret talep ettiğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte EFT ücreti ise yapılan ücretin yüzde 3,50’si + 3 TL şeklindedir.

Garanti Bankası EFT Saat ve Miktar Limitleri

Her banka da olduğu gibi Garanti Bankası’da EFT konusunda gerek güvenlik, gerek prensip ve gerekse sistemsel unsurlardan dolayı çeşitli sınırlamalar getirmektedir. Garanti eft limiti konusunda, bireysel müşterilerine 250 bin TL’ye kadar imkan tanımaktadır. Bununla birlikte Garanti Bankası’ndan yapılan EFT’lerin, belirli saatler içerisinde yapılması gerekmektedir. 09:00 – 17:15 saatleri arasında yapılan EFT işlemleri onaylanmakta, diğerleri bir sonraki iş gününe kalmaktadır.

Garanti Bankası Havale Saat ve Miktar Limitleri

Havalede her ne kadar aynı banka içerisinde para transferi gerçekleşse de, bu konuda birtakım limitlerin olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Ancak yapılacak olan havale işlemleri için herhangi bir saat limiti bulunmamaktadır. Garanti Bankası’ndan yapılacak olan havalelerde, yine EFT’de olduğu gibi 250 bin TL limit sağlanmaktadır. Bu limit doğrultusunda her şekilde havale yapabilmek mümkündür. Garanti bankası havale ücreti 2017 yılı itibariyle 2 veya 3 TL arasında değişim gösterebilirken, yapılan havale miktarından ayrı olarak söz konusu havale ücreti kesilmektedir. Ayrıca bunların dışında, her bankanın farklı havale ve EFT ücretleri talep ettiğini söylemek isteriz. A bankası 3 TL havale ve EFT ücreti talep ediyorken, B bankası 5 TL havale veya EFT ücreti talep edebilmektedir. Bunların dışında cep telefonuna para gönderme, ATM’den hesaba para gönderme ve benzer işlemler de kesintiler söz konusu olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün