Kredi Sorunları

Finansbank İpotek Kaldırma

Finansbank İpotek Kaldırma

Bir bankadan alınan kredinin, teminatı olarak gösterilen gayrimenkul, banka tarafından ipotek altına alınmakta ve kredinin ödenmemesi durumunda banka tarafından satışa çıkarılmaktadır. Kredinin ödenmesi durumunda ise ipotek kaldırma işleminin yapılması gerekmekte ve bu sayede tüketici malvarlığı üzerinde olan ipoteği bankadan tamamıyla almalıdır. Bunun için de süreç, verilen ipotek kaldırma dilekçesi ile başlamaktadır. Bu dilekçe sonrasında sonuç beklenmektedir ve bu sonuç bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Dilekçenin verilmesinin  ardından banka, tüketicinin kredi dosyasına bakar ve kredinin tamamen kapatılmış olduğunu görürse, ipotek kaldırma işlemi için onay verir. Onay verilmesinin ardından ise banka tüketiciye ipotek fek yazısı vermekte ve bu yazı sayesinde ev ya da diğer varlıklar üzerinde bulunan ipotek kaldırılmaktadır.

İpotek Fek Yazısı İşlemleri

İpotek fek yazısı konusunda sizden birtakım ücret talep edilmekte ve bu ücret ödenmediği takdirde banka size fek yazısını vermemektedir. Son dönemlerde bu konu her ne kadar tartışılsa da, halen daha bankaların ipotek fek ücreti talep ettiklerini görebilmek mümkündür. İpotek fek belgesi , tüketici adına düzenlenir ve bu belge sayesinde kişi gayrimenkul üzerindeki ipoteği kaldırabilmektedir. Bazı bankalar bu belgeyi direkt olarak tapu müdürlüğüne iletirken, bazı bankaların ise tüketiciye verdiği bu işlemlerle tüketicinin uğraştığı görülmektedir. Ayrıca ipotek fek yazısını alabilmek adına ödenen ücretin ise genel anlamda 250 ila 300 TL arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Tapuya Giderek İpotek Kaldırma İşlemi Yapma

Bankadan alınan ipotek yazısı tapu işlemleri başlangıcı olarak ifade edilmektedir. Bu belgenin tapuya verilmesinin ardından tapu, belgeyi incelmeye sokar ve gerekli şartlar sağlanmış ise gayrimenkul üzerinden ipotek kaldırma işlemleri başlamaktadır.

Taşıt Kredisi İçin Rehin Kaldırma İşlemi

İpoteğin kaldırılması sırasında sıkça duyacağınız “rehin kaldırma” terimi, genel anlamda bankalardan veya benzeri finans kuruluşlarından alınan taşıt kredisinin ödenmesi durumunda yapılan işlemdir. Taşıt kredisi ile alınan aracın ruhsatı üzerinde bir rehin durumu söz konusudur ve bu rehin kaldırma işlemi ile ruhsat üzerindeki rehin fes edilmektedir. Bu rehin kaldırma işlemi, 150 TL civarı bir maliyete neden olmaktadır. Rehin kaldırma işlemi yapılmadığı müddetçe, aracın satılması veya borcu ödenmediyse aracın uzun süreli kullanılması söz konusu değildir.

Konut Kredisi İçin İpotek/Rehin Kaldırma İşlemi

Konut kredisi ödenmeden ipotek kaldırma dilekçesi verilmez. Bu dilekçe tamamen kredi ödenmeden verilmiş olsa bile herhangi bir geçerlilik belirtmez. Bu nedenle krediyi tamamıyla ödediğinizden ve kredi dosyasının kapandığından emin olmanız gerekmektedir. Konut kredisinde ipotek kaldırma işlemi, taşıt kredisiyle aynı süreçleri barındırmaktadır. Yine tapuya gidilmekte ve fek yazısı tapuya iletilerek, gayrimenkul üzerindeki ipoteğin kaldırılması sürecidir. İpoteğin kaldırılması konusunda ödenen 150 TL’lik ücret, yine tüketici tarafından ödenmektedir. Ardından ise ipotek kaldırma işlemi başarıyla gerçekleşmekte ve kişi konutun tam olarak sahibi haline gelmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün