Kredi Başvurusu

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Bilindiği üzere günümüzde evlenmek isteyen birçok çift, son derece büyük masraflarla karşılaşacaklarını bilmekte, bu nedenle bu masrafları bir an önce halledip, direkt olarak evlilik olayına geçmek istemektedirler. Ancak kaynak olmadan bu durum söz konusu olamamakta ve haliyle evli çiftler direkt olarak evlilik kredisine yönelmektedirler. Devlet desteklik evlilik kredisi veren bankalar ve bununla birlikte düz bir şekilde evlilik kredisi veren bankalar bulunurken, evlilik masraflarının içerisinde büyük bir yer kaplayan mobilyalar ise yine kredili seçeneklerle mağazalardan alınabilmektedir. Ülkemizde evlilik kredisi veren birçok banka bulunurken, bu bankaların birçoğu farklı başlıklar altında ve farklı şartlar altında evlilik kredisi vermektedirler. Evlilik kredisi almak isteyen çiftler ise bankalardan bu kredi ürünün nasıl temin edecekleri hakkında pek bilgi sahibi olmadığı için, bu kredi ürününü almanın yollarını aramaktadırlar. Peki evlilik kredisi nasıl alınmaktadır?

Evlilik Kredisi Almak

Evlilik öncesinde, gereken evlilik için masrafların bir hayli fazla olmasından ötürü, aile desteği olmayan ve ekonomik durumu müsait bulunmayan çiftler haliyle evlilik kredisine yönelmektedirler. Albaraka türk evlilik kredisi, Vakıfbank evlilik kredisi veya herhangi bir bankadan evlilik kredisi alabilmek adına; öncelikle kredi kullanacakları bankayı belirlemeli ve sonrasında bu bankanın yolunu tutmalıdırlar. Ardından bankaya yapılacak olan kredi başvurusunda, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, evlilik için gerekli olan harcamaları gösteren ve bankanın özellikle istemiş olduğu belgeleri götürmelidirler. Banka birkaç gün içerisinde kredi dosyanızı oluşturup, başvurunuz hakkında size olumlu ya da olumsuz bir dönüş sağlayacakken, kredi başvurusu yapan çiftlerimizin 18-24 yaş aralığında olması, söz konusu kredi türü için son derece önemli bir konudur.

Hangi Bankalar Evlilik Kredisi Vermektedirler?

Evlilik kredisi veren bankalar, aslında söz konusu kredi ürününü tüketicilerine sunarken, direkt olarak evlilik kredisi adı altında sunmamaktadırlar. Düğün kredisi, evlilik ihtiyaç kredisi, evlilik masraf kredisi ve daha birçok kredi adı, evlilik kredisi için öngörülen adlar olarak karşımıza çıkmakta ve bankalar da bu başlık altında kredi vermektedirler. Bu nedenle direkt olarak “evlilik kredisi veren bankalar” olarak araştırma yapmak, yanlış olabilmekte, bankalar ile bu konuda hakkında direkt olarak temas kurmak daha mantıklı olabilmektedir. Ayrıca bankaların genel olarak evlilik kredilerine tanımış oldukları vade sayısı 36 aydır. Bu nedenle vade konusunda da çiftlerin herhangi bir sorun yaşamayacaklarını söylemek mümkündür. Evlilik kredisi veren bankaları ise şu şekildedir:

 • Vakıfbank evlilik kredisi,
 • Akbank evlilik kredisi,
 • Yapı Kredi Evlilik Kredisi,
 • Finansbank Evlilik Kredisi,
 • Garanti Bankası Evlilik Kredisi,
 • Halkbank Evlilik Kredisi,
 • Ziraat Bankası Evlilik Kredisi

genel olarak evlenmek isteyen çiftlerin, evlilik kredisi almak istedikleri zaman karşılarına çıkacak olan banka seçenekleridir.

Evlilik Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilindiği üzere kredi türü ne olursa olsun, mutlak birtakım kredi unsurları göz önünde bulundurulmalı ve bu doğrultuda kredi alınmalıdır. Bu durumu örnekle açıklayacak olursak; Akbank evlilik kredisi, Yapı kredi evlilik kredisi, Garanti Bankası evlilik kredisi ve diğer bankaların sunmuş olduğu evlilik kredisi ürünleri arasında kalan bir çift, öncelikle ödeme planını oluşturmalı ve buna göre bankaların vade seçeneklerine bakmalıdırlar. Ayrıca bankalar arası evlilik kredisi faiz oranları da son derece büyük önem taşıyan bir konudur ve bu nedenle bu konunun da es geçilmemesi gereklidir. Ödeme planını oluşturan çift, bunun hemen ardından uygun faizli evlilik kredisi veren bankaların hangileri olduğuna karar vermelidir. Faiz oranları konusunda ise en uygun faiz oranı veren 3 banka seçilmesinin ardından, bu bankalar arasından, çiftlerin ödeme planına uygun olan vade seçeneklerini hangi bankanın sunduğu araştırılmalıdır. Bu noktayı da halletmenizin ardından, kredi masrafları, sigorta tutarı ve diğer masrafları tam olarak öğrenmeli, geri ödenecek kredi tutarı konusunda söz konusu 3 bankayı kıyaslamalısınız. Faiz oranı, vade seçenekleri ve geri ödeme tutarı gibi unsurlar arasından, çiftlere en uygun olan banka tercih edilmelidir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almak

Bilindiği üzere yapılan çalışmalar sonucunda devletin, yeni evlenecek olan çiftlere birtakım destekler sunduğu görülmektedir. Bu destekler, çiftlerin evlenirken ekonomik açıdan ciddi anlamda bir ferahlama yaşamalarına neden olurken, çiftlerin bu konudaki kaygıları tamamıyla ortadan kalkmaktadır. Ayrıca yapı kredi evlilik kredisi alırken veya herhangi bir bankadan evlilik kredisi alırken, yüksek faiz oranlarının sunulduğu görülmektedir. Ancak devlet destekli evlilik kredisinde uygun faizli kredi imkanları sunulmakta veyahut, bu sayede çiftler büyük bir yükten kurtulmaktadırlar. Peki devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için istenen şartlar nelerdir? Devlet destekli evlilik kredisi şartları ise şu şekilde çiftlerin karşısına çıkmaktadır:

 • Evlenecek çiftler, 18 ila 24 yaş aralığında olmalıdırlar. Eğer çiftler üniversite mezunu ise bu yaş 26’ya kadar çıkabilmektedir.
 • Çiftlerin adli sicil raporlarına ağır suçların olmaması, diğer şartlardan biridir.
 • Devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen çiftler, bu kredinin temini için kurulan komisyonda, komisyon üyelerini mutlaka ikna etmelidirler.
 • Çiftlerin daha önce başlarından bir evlilik geçmemiş olması, önemli olan diğer şartlardan biridir.

Çiftlerin bu şartları karşılamaları durumunda evlilik kredisi almaları konusunda herhangi bir engel karşılarına çıkmamaktadır.

Evlilik Kredisinin Faiz Oranları

Evlilik kredisi konusunda her bankanın farklı faiz oranları sunduğu bilinen bir durumdur. Buna istinaden geri ödenecek kredi tutarı ve genel faiz tutarı da, evlilik kredisi faiz oranlarından etkilenen diğer kredi unsurlarıdır. Halkbank evlilik kredisi konusunda genel anlamda düşük faiz oranları sunarken, bu krediyi verme konusunda diğer bankalara göre biraz daha seçicidir. Ancak başka bir banka evlilik kredisini kolay bir şekilde sunarken, yüksek faiz oranlarıyla çiftlerin karşısına çıkabilmektedir. Ülkemizde ise evlilik kredisi veren bankaların yüzde 1,35 ila yüzde 1,50 gibi faiz oranlarıyla kredi verdikleri görülmektedir. Ayrıca bilinmelidir ki; devlet destekli alınan evlilik kredisinin faiz oranları, bu faiz oranlarından son derece düşük olmaktadır.

Evlilik Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar

Bilindiği üzere her kredi türünün farklı şartları ve farklı evrakları olmakta, bu evraklarda tüketicilerden talep edilmektedir. Çiftlerin alacağı evlilik kredisinin de kapsamı biraz farklı olduğu için istenen evraklarda bir farklılık sezmek söz konusu olacaktır. Bununla birlikte garanti bankası evlilik kredisi verirken farklı evraklar isteyebilmekte, Ziraat Bankası evlilik kredisi verirken daha farklı evraklar talep edebilmektedir. Ancak bu konuda genel bir evrak listesinin oluşturulması mümkün olan bir konudur. Genel olarak istenen evraklar ise şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Çiftlerden; krediyi çekmek isteyen bireyin nüfuz cüzdanı fotokopisi,
 • Gelir belgesi ve bu gelir belgesine istinaden son üç aya ait maaş bordrosu,
 • Çalıştığı kurumun yetkili bir personelinden imzalı maaş yazısı,
 • İmzayı veren yetkili personelin yetki belgesi ve imza sirküleri,
 • Kişinin kendi bir işletmesi varsa, bu işletmenin vergi levhası,
 • Kişinin kira geliri varsa, tapu ve kira kontrat fotokopisi,
 • Son 3 aya ilişkin ikametgah belgesi,
 • Son 3 aylık ev faturalarından herhangi biri,

genel anlamda bankaların evlilik kredisi adına talep etmiş olduğu belgelerdir. Finansbank evlilik kredisi olsun, Halkbank evlilik kredisi olsun ve diğer evlilik kredileri olsun, bu belgeleri mutlaka talep etmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün