Kredi

Evlilik Kredisi Hesaplama

Günümüz şartlarında evlenme olayının çok pahalı olmasından ötürü, çiftler ekonomik anlamda birtakım sorunlar yaşamaktadırlar. Bu sorunların aşılabilmesi adına evlilik kredisi başvurusu, en mantıklı yollardan biri olmaktadır. Bankaların birçoğu yeni evlenecek olan çiftlere evlilik kredisi vererek, onların evlenirken daha rahat etmelerine imkan tanırken, çiftlerin evlilik kredisi hesaplama işlemi yaparak bankalar arasında bir seçim yapması daha mantıklı olacaktır. Bunun içinde faiz oranı, vade sayısı, vade miktarı ve diğer kredi masrafları gibi birçok unsur evlilik kredisinde de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda bir örnek verecek olursak; yüzde 1,66 faiz oranı olan 20.000 TL’lik bir evlilik kredisinin, 30 ay vadeli geri ödemesi tam olarak 26.860 TL olacaktır. Eğer bu kredinin faiz oranı yüzde 1,36 olursa, geri ödemesi 25.553 TL olacaktır. Arada 1.300 TL gibi bir fark söz konusuyken, faiz oranının önemini bu şekilde daha iyi anlayabilmek mümkündür.

Faiz oranlarının yanı sıra vade sayıları da çok büyük önem taşımakta ve genel geri ödenecek tutara çok büyük bir etki sağlamaktadır. Yine bu konuya örnek verecek olursak; yine 20 bin TL’lik yüzde 1,66’lık bir faiz oranına sahip olan evlilik kredisinin, 12 ay vadeyle geri ödemesi toplamda 22.783 TL’ye mal olacaktır. Arada 4 bin TL civarında bir farkın olduğu görülürken, mümkün olduğunda daha az vade ile ödeme, çiftlere daha çok kazandıracaktır. Bununla birlikte Finansbank evlilik kredisi, Vakıfbank evlilik kredisi ve diğer birçok bankanın evlilik kredisi ürünleri, faiz oranlarında yüzde 1,66’ın daha alt seviyelerinde imkan tanıyabilmektedirler. Haliyle geri ödenen tutarın daha az olması söz konusu olabilmektedir.

Evlilik Kredisi İçin Gerekli Olan Şartlar

Evlilik kredisi veren bankalar, birtakım şartlara önem vermekte ve bu şartlar doğrultusunda evlilik kredisi vermektedirler. Bu şartların en önemlisi ise başvuru yapacak kişinin kredi notunun yüksek olması ve gelire sahip olmasıdır. Vakıfbank evlilik kredisi olsun, Yapı Kredi evlilik kredisi olsun, her türlü bankanın bu iki şart üzerinde yoğunlaştığını söylemek mümkünken, bunların dışında çiftlerin 18 ve 24 yaş aralığında olması da, aranan bir diğer şarttır. Ayrıca, üniversite mezunu olan çiftlerde ise aranan en üst yaş sınırı 26’dır. Bu üç şarttan herhangi biri karşılanmadığı durumunda çiftlerin evlilik kredileri alması söz konusu olmazken, bankalar gerekli gördükleri durumlarda kefil talep edebilmekte veya teminat gibi güvence çiftlerden isteyebilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün