Kredi Başvurusu

Ev Eşyası Almak İçin Kredi Çekmek

Günümüzde birçok kişi, ev eşyası almadan önce çok büyük meblağlar ihtiyaç duymakta ve bu paraları birden ödeyebilecek durumda olamamaktadırlar. Bu durumda ise birçok kişinin “eşya kredi nasıl alınır?” veya “eşya kredisi var mı?” gibi sorulara cevap aradığı görülmektedir. Ülkemizde yer alan birçok banka, bireylerin evlerine eşya alabilmeleri adına kredi imkanı sunarken, eşya alacağınız işletmelerin ise bankalarla ortak çalışması sonucunda size eşya kredisi çıkardığını söylemek mümkündür. Yani ev eşyası kredisi konusunda direkt olarak bankalara başvurmak mümkünken, bununla birlikte eşyayı alacağınız işletmeye eşya almak için başvurduğunuzda size banka üzerinden taksit imkanı sunduğunu söylemek mümkündür.  Peki eşya veya mobilya kredisi alırken bankadan mı alınmalı yoksa işletmeden mi?

Eşya Alırken Mobilya Kredisi Çıkartmak

Mobilya kredisi veya eşya kredisi olarak tabir edilen kredi türünden, birçok kişinin haberi olmamakla birlikte bazı kişilerin ise “mobilya kredisi nedir?” gibi sorular yönelttiğini görebilmek mümkündür. Mobilya kredisi, eşya veya mobilya alınacak işletmenin banka ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda, mobilyanın veya eşyanın ücretinin bankadan tahsil edilmesi, işletme üzerinden de kişiye taksitle mobilya veya eşya sunulduğu bir kredidir. Bu sayede bankaya gitmeden veya herhangi bir kredi işlemi yürütmeden taksitle eşya alabilmek mümkündür. Zaten genel olarak bankaların bu şekilde mobilya kredisi verdiğini ve bu işlemin faturalı alışveriş kredisi olarak da anıldığını söylemek mümkündür.

Eşya Kredisi Veren Bankalar

Alışveriş kredisi veren bankalar veya eşya kredisi veren bankalar, direkt olarak bu konuda nadiren kredi vermektedirler. Bu nedenle bu bankaların sınırlı sayıda olduğunu ve daha çok bu işlemin ihtiyaç kredisi üzerinden gerçekleştiğini söylemek doğru olacaktır. Eşya kredisi veren bankalar, gerek direkt olarak kredi verirken gerekse işletme üzerinden kredi verirken genel anlamda kredi notuna bakmakta ve bu anlamda kredi vermektedirler. Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası, Halkbank ve bazı finans kuruluşları, mobilya veya eşya kredisi kapsamında kredi veren bankalar olarak bilinmektedir. Söz konusu kredi türünden yararlanabilmek adına birtakım detaylara dikkat etmek son derece önemlidir. Peki eşya kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eşya Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşya kredisi almak, kısa vadede çok büyük ferahlama sağlasa da, uzun vadede zaman zaman kaybettirebilmektedir. Bu nedenle öncelikle eşya kredisi hesaplama işlemi yapmak ve hemen ardından genel olarak ödenecek tutara bakmak gerekmektedir. Ayrıca bu hesaplama işlemini  tüm bankaları baz alarak yapmak daha mantıklı olacaktır. Aksi halde sorunlar yaşamak söz konusu olabilmektedir. Yine beyaz eşya kredisi konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise beyaz eşya faiz oranı 2017 yılı verilerine göz atmaktır. Faiz oranları arasında karşılaştırma yaparak, düşük faiz oranlarından faydalanmak büyük bir  kazanç sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün