Kredi Sorunları

Banka Dükkanıma Haciz Getirir Mi?

Banka Borcundan Dolayı İş Yerine Haciz Yapılır Mı?

Banka borçlarının ödenemediği, işlerin aniden kötüye gittiği veya kötü bir yatırım ile işlerin tıkandığı durumlar günümüzde maalesef çokca olmaktadır. İşleriniz kötüye gitmiş ve banka borcunuzu ödeyemez hale gelmişseniz aklınıza ilk olarak banka iş yerine hacize gelir mi? Sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı maalesef evet olacak. Fakat bankalar iş yerlerine haciz yaparken eskisi gibi istediği gibi davranamıyor. Bu haciz oldukça fazla kuralları olan bir haciz türüdür. Bu tür durumlarda mutlaka bir avukata danışarak size aracı olmasını istemelisiniz fakat bu mümkün değilse gerekli bütün araştırmaları yapmanız gerekmektedir. Haklarınızı bilmeniz bu süreç için çok önemlidir.

Bankalar borçlar ödenemediği zaman ilk olarak iş yeri hacizi veya dükkan hacizi yapmayı tercih etmez. Banka avukatı borcunuzu ödemeniz için size seçenekler sunar. Bu seçeneklerde anlaşmaya vararak avukata düşmüş olan borcunuzu ödemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bu seçenek aynı zamanda banka tarafından da daha uygun olacaktır. Bunun nedeni işyeri haciz etmenin kuralları bulunmasıdır. bu nedenle çoğu zaman yapılan işyeri  hacizleri borçlunun borcuna karşılık yeterli miktarda karşılık bulunmamasıyla sonlanıyor. Fakat böyle olsa bile bir haciz sizin iş düzeninizi bozduğu için borcunuzu hiçbir şekilde ödeyemeyecek noktalara gelebiliyorsunuz. Bu sebeple banka avukatı size sunduğu yolları kabul ettiğiniz sürece iş yeriniz haciz edilmez. Bu anlaşmaları kabul ederken imzaladığınız taahütlere dikkat etmelisiniz. Taahütler sizi hapise götüren yolları bile açabilirler. Anlaşma yaparken bu şartın olmamasına yaşayacağınız aksi problemler için mutlaka dikkat edin. Bütün bunlara rağmen yaşanan olaylar sonu banka dükkana haciz yapmak istiyor durumundaysa yukarda belirttiğimiz gibi bütün haklarınızı araştırmalısınız ve mümkünse avukata başvurmalısınız.

Banka Dükkan Hacizi Nasıl Yapar?

Örnek olarak bir terzi olduğunuzu düşünelim ve banka dükkan hacizi nasıl yapar? Sorusunu değerlendirelim. İcra Memuru ve banka avukatı dükkanınıza gelecektir. Bu noktada dükkanınıza avukatı bu işlem için alıp almamak sizin karar vereceğiniz bir iştir. Yapılacak olan işlemden icra memuru sorumludur bu nedenle icra memurunun tek başına girmesini isteyebilirsiniz. İcra memuru dükkanınıza girdikten sonra makinelerinizi sayacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken icra memuru sadece 1’den fazla aynı işi yapan makinelerinize haciz koyabilecektir. Bütün makinelerinizden sadece 1 tane varsa makinelerinize haciz koyamayacaktır. Aynı şey diğer dükkan araç gereçleri için yine geçerlidir. İcra memurunun listeye aldığı eşyalar haciz edildiğinde mutlaka işinize devam edebiliyor olmanız gerekmektedir. İcra memuru sayım ve yazım işlemini bitirdiğinde aldığı listeyi size göstermek ve okutmak zorundadır. Bu listeyi çok dikkatli bir şekilde okumanız gerekiyor. Okuduktan sonra kağıt üzerinde yazan bütün her şeyin doğruluğunu kabul ediyorsanız en alta yediemin olarak imza atmanız gerekiyor. Bu imza haciz edilen eşyaların avukat tarafından istendiği zaman satışa koyabileceğini ama bu süreçte sizin eşyaların emanetçisi olarak kalabileceğinizi söyler. Banka dükkan hacizi işlemi yaptığı sırada Listenin doğruluğunu kabul etmiyorsanız imza atmayıp düzeltme yapmanız gerekmektedir. Gereken düzeltmeler yapılmadığı takdirde imza atmama hakkınıza sahipsiniz bu durumlarda süreç başka bir zamana yayılarak uzamaktadır.
Liste haciz kriterlerine uyacak şekildeyse ve imza atmışsanız avukat bu eşyaları satma hakkına sahip olacaktır. Bu eşyaları hemen satacağı veya satılacağı anlamına gelmemektedir. Bu durum genellikle sizle yapılan görüşmelerin devamında bir koz olarak kullanılmaktadır.

Eşimin Dükkanına Kendi Borcumdan Dolayı Haciz Yapılır Mı?

Borç borçlunun kendisini ilgilendirir. Eşiniz size kefil değilse eşinizin üzerinde olan bir menkul değere haciz yapılması mümkün değildir. Eşimin dükkanına kendi borcumdan dolayı haciz yapılır mı? Sorusunu soruyorsanız bunun cevabı çoğunlukla hayırdır. Fakat bazı durumlarda bu haciz işlemi yapılmakta veya yapılmaya çalışılmaktadır bu tür durumlara mutlaka yasal olarak itiraz etmelisiniz. Yasal olarak kanıtlanabilir mal kaçırma işlemleri varsa işler değişmektedir. Bu durumda karşı taraf bunu kanıtladıktan sonra haciz yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün