Kredi Sorunları

Banka Dosya Masrafını Nasıl Geri Alırım?

Banka Dosya Masrafı Nedir?

Kredi dosya masrafı veya banka dosya masrafı olarak görülen şeyler nelerdir? Banka Dosya Masrafı nedir? Bankalardan yapabileceğiniz onlarca dosya işleminden dolayı, bankalarınız sizden dosya işletim ücreti adı altında teker teker masraf almaktadırlar. Dosya işletim ücreti, bireylerin bankaya gelip herhangi bir amaç doğrultusunda yaptıkları herhangi bir işlemden dolayı bankaların yalnızca işlemin yapılmasından dolayı aldığı ücret olarak nitelendirilebilir.

Herhangi bir işlemi bankadan yaptıktan sonra, bu işleminizi iptal etmek isterseniz, aynı zamanda bu işlemi yaparken ödediğiniz dosya masrafınızı da iade almak isteyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Yapmak istediğiniz şey, eğer bir işlem yaparken ödediğiniz dosya masrafını geri almak ise, zaten yaptığınız işlemi iptal ederken otomatik olarak banka size ödediğiniz dosya masrafını da iade etmektedir.

Banka dosya masrafı, yaptığınız işleme göre çok yüksek meblağlara ulaşabilmektedir. Özellikle en çok dosya masrafı ödenen işlemler arasında kredi çekme işlemleri gelmektedir. Kredi çekme işlemleri sırasında ciddi bir miktarda dosya masrafı ödenmektedir ve paranın teslim alma süresinden sonra on beş gün boyunca kredinin iptal işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Eğer on beş gün içerisinde kredi işleminizi iptal ederseniz, banka size dosya masrafınızı da geri iade edecektir.

Dosya Masrafını Nasıl Geri Alınabilir? Ne Yapılması Gerekir?

Peki bazı işlemlerden sonra dosya masraflarının geri alınabilmesi için, ekstra bir efor sarf etmek gerekmekte midir? Bankalar size dosya masrafını geri almak sürecinde problem çıkarabilir mi? Banka dosya masrafımı nasıl geri alabilirim diye soruyorsanız, bunların hepsinin cevaplarını makalemizin devamında görmeniz mümkündür.

Eğer bankanız, sizin herhangi bir işleminizi iptal etmenizden sonra, size zamanında ödediğiniz işlem dosya masrafını geri vermeyi reddediyorsa ve size bu konuda problem çıkarıyor ise, bilmeniz gereken en önemli şey şudur: Yasalar, dosya masraflarının geri alınması konusunda bankanın değil müşterinin, yani tüketicinin yanındadır. İptal ettiğiniz işlemin dosya masrafını da iade almak sizin en doğal ve yasal hakkınızdır. İptal ettiğiniz işlemin dosya masrafını iade alamazsanız, banka hakkında suç duyurusu yapmanız mümkündür. Banka dosya masrafını geri vermiyor ne yapmalıyım diye soran kişiler, buraya dikkat etmelidir. Kendi haklarınızı bankanıza karşı yasal yollardan aramaktan çekinmemeniz gerekmektedir. Gerek avukatlarınız aracılığı ile gerek ise, bireysel olarak yapabileceğiniz yasal yollardan yaptırımlar sizin hakkınızdır.

Hangi İşlemler Dosya Masrafı Sayılmaz Ve Geri Verilmez?

Her ne kadar bazı işlemler bankalar tarafından dosya masrafı olarak adlandırılarak işlem iptali sonucunda geri verilse de, bazı işlemler dosya masrafı olarak nitelendirilmemektedir ve yine de ekstra masraf olarak dosya işlemi sırasında alınmaktadır. İşte bu işlemler, elstra olarak işlem üzerine ücret olarak alınıyor olsa da, daha sonra işlem iptali sırasında geri verilmezler. Peki neler dosya masrafı sayılmaz? Dosya masrafı sayılmayacak şeyler şunlardır: eğer siz bir kredi almak veya farklı bir işlem yapmak sırasında bazı masraflar uyguluyorsanız, bunların geri ödemesini alamazsınız. Örneğin ipotek işlemi bu dosya masrafı sayılmayan işlemlerden bir tanesidir. İpotek işlemi sırasında ödediğiniz masrafları ipotek işlemlerini iptal etseniz de geri alamazsınız.  Sigorta ve ekspertiz işlemleri de, eğer iptal işlemi yaparsanız geri ödemesini alamayacağız işlemler arasında yerini almaktadır. Bunun sebebi nedir? Bunun sebebi zaten o dönemlerde bankalarınıza verdiğiniz masrafların bankalar tarafından tutulmaması, ve bankalar tarafından ilgili kuruluşlara masraflar olarak yatırılıyor olmasıdır. Yani bu işlemler dosya masrafı sayılmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün