Kredi Sorunları

Babamın Kredi Borcundan Nasıl Kurtulurum?

Kredi borçları adeta çığ gibi büyüyen ve insanların hem kendisine, hem de ailesine bir kene gibi yapışabilen borçlar haline gelmeye başladı. Ancak eğer bankayla yaptığınız anlaşma çerçevesinde belirlediğiniz ödeme günlerini kaçırmazsanız, ödemelerinizi düzenli şekilde ve belirtilen tutarlar kadar gerçekleştirirseniz bu durumda herhangi bir ihtiyacınızı karşılamak için çektiğiniz kredi sizin başına dert açmaz. Bu noktada önemli olan ihtiyacınızdan ziyade ödeyebileceğiniz kredi borçlarını çekmeyi ve talep etmeyi göz ardı etmemeniz gerekiyor. Yoksa ödemediğiniz kredi borçlarınız sizden sonra çocuğunuza da kalabilmekte ve onların da hayatlarını değişikliğe sürükleyebilmektedir. Tabi bu noktada mağdur konumunda olan çocuklar bizlere babamın kredi borcundan nasıl kurtulurum sorusunu sorduklarından dolayı sizlere bu sorunun yanıtını vermek istedik.

Babam Vefat Etti, Kredi Borcu Bana Kaldı Ne Yapmam Lazım?

Evlilik süresince yapılan borçlar eğer bir ayrılma gerçekleşmişse ya da hayatta kalan eş vefat eden eşe kredi çekerken kefil olmadıysa, kredi çekmesini onaylamadıysa bu durumda kanunlar çerçevesinde ölen babanın borçları kızına ya da oğluna kalmaktadır. Bu kanunun çıkış noktasına baktığımızda ise mirasa kadar dayandığı görmekteyiz. Kanuna göre babanız vefat edince yaptığı tüm taşınmaz yatırımlar, banka hesaplarındaki paralar ve tüm mirası siz evlatlarına kalmaktadır. Bu yüzden de babanızın mirasçısı olarak borçlarına da ortak olmaktasınız. Ancak icradan nasıl kaçılır ya da babanızın borcunu ödememe yolunuzun ne olduğunu merak ediyorsanız böyle bir çözüm de var.

Babama Reddi Miras Davası Açabilir Miyim?

Reddi miras davası sonucunda ölen babanızın tüm mal varlığını ret edersiniz. Mal varlığını ret etmek demek aynı zamanda borçlarından da sorumlu olmadığınızı gösteren detaylar arasında yer almaktadır. Mahkemelere başvurup reddi miras davası açarak babamın borçlarından nasıl kurtulurum sorusunu da cevaplamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün