Kredi Başvurusu

Annemi Kefil Göstererek Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi Çekerken Kefil Göstermek Ne Anlama Gelir?

Kredi çekmek için yapılan başvurular, son 5 yıl içerisinde yüzde üç yüz oranında artmıştır. Çeşitli ihtiyaçları dolayısı ile kredi çeken bireylerin, kredi çekebilme şartlarına uymaları adına belli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Kredi çekebilmek için neden kredi çekmek istediğinizi bankanıza ayrıntılı şekilde anlatmanız gerekmektedir. Bunun haricinde, kredi çekmek için yaptığınız başvuru sırasında bankanıza anlattığınız sebeplerin inandırıcı ve ikna edici olması gerekmektedir. Ayrıca, bankanıza başvururken bankanız tarafından sizin kredi notunuz da hesaplanmakta veya çağrılmaktadır. Kredi notunuzun yeterliliği de, sizin bankanıza kredi için başvurduğunuzda bankanızın yerine getirmenizi istediği şartlardan bir tanesidir. Kredi çekmeniz sürecinde ayrıca yapmanız gereken bir şey daha vardır ve bu yapmanız gereken şey kesinlikle ama kesinlikle zorunludur. Kredi çekerken, sizin kredi borcunuzu ödeme sürecinde yetersiz kalmanız durumunda sizin yerinize borcunuzu ödeyebilmesi için bankanıza bir kefil sunmanız gerekmektedir. Bu kefilin hangi özellikleri olmalıdır sorusunun cevabı nedir diye soracak olursanız, makalemizin devamını okumaya devam etmelisiniz.

Bir kefil göstermek, bankanıza bir güvence vermek anlamına gelmektedir. Çünkü bankanız, sizin yeterince gücünüzün olmadığı bir zamanda mağdur olmak istememektedir. Bundan dolayı göstereceğiniz kefilin maaşının ne kadar olduğu, mal varlığının ne kadar olduğu ve ödeme gücünün genel olarak hangi seviyede olduğu önemli bir konudur.

Ne var ki insanlar, genel olarak kendilerine kefil olabilecek insanları bulmak konusunda güçlük çekmektedirler. Bundan dolayı birinci dereceden akrabayı kefil göstermek onlar için çok rahatlatıcı bir fırsat sağlamaktadırlar. Bundan dolayı annemi kefil göstererek kredi çekebilir miyim sorusunu soran birçok kişi vardır. Bu sorunun cevabı kesinlikle evettir. Fakat elbette anneniz de olsa kefilin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kefilin Yerine Getirmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Anneniz, eşiniz veya birinci dereden herhangi diğer bir akrabanız bile olsa, kefil olarak göstereceğiniz kişinin belli şartları yerine getirebilmesi gerekmektedir. Kefil nasıl olunur sorusunun cevabı bu makalenin devamında verilecektir.

Kefil olarak herkes gösterilebilir fakat kefilin belli bir sabit geliri, mal varlığı veya teminat olarak gösterebileceği çok yüksek bir kredi notu olmak zorundadır. Bu koşullar altında gösterilebilecek olan herhangi bir kefil zaten bankalar tarafından istenen bir kefil profili olmaktadır. Bundan dolayı kefillerin bu özellikleri yerine getirildiği takdirde anneniz mi, babanız mı, eşiniz mi veya kardeşiniz mi olduğu önemli değildir.

Kefillerin gösterilebilmesi için yapmanız gereken şey kefiliniz ile bankanıza gitmeniz gerekmektedir. Bankanıza giderken kefilinizin yanında sabit gelir belgesi olmak zorundadır. Kredi notunu gösteren bir belge olmak zorundadır. Bu ve bunun gibi gerekli belgelerin bulunması halinde annenizin sizin için kefil olması kesinlikle mümkündür. Bundan dolayı kefiliniz ile beraber bankaya giderek işlemleri tamamlamanız kesinlikle mümkündür.

Yakın Akrabalarımdan Herhangi Bir Tanesi De Kefil Olabilir Mi?

Yalnızca anneniz veya babanız değil, herhangi bir yakın akraba bireyiniz de size kefil olabilmektedir. İstediğiniz zaman eşiniz, istediğiniz zaman anneniz, istediğiniz zaman babanız, istediğiniz zaman ise kardeşiniz veya çocuğunuz/ damadınız veya baldızınız bile sizin için bir krediye kefil olabilmektedir. Yakın akrabalarım bana kefil olabilir mi sorusunu soran kişilerin bilmesi gereken, yapması gereken şeylerin tamamını yapması koşu ile herhangi bir kişinin rahatlık ile size kefil olabileceğidir. Kefil olmanın temel koşulları sabit bir gelir belgeniz olmasıdır, Ayrıca sabit gelir belgesinin yanı sıra vergilerini düzenli ödediğini gösteren bir belge olması gereklidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün