Kredi

65 Yaşının Üzerindeyim Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

65 Yaş Üzeri Banka Kredisi

Yaşlı  olsa da günümüzde birçok kişinin elbette ki kredi ihtiyacı duyduğunu söylemek doğru olacaktır. ancak yaşlıların kafasındaki en büyük sorulardan biri de bankaların 65 yaş üstü kişilere Kredi verip vermediğidir. Bu konuda her bankanın belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; ziraatbankası kredi çekme yaş sınırı 65 iken, başka bir bankanın kredi çekme yaş sınırı daha farklı olabilmektedir. Her bankanın kendine özgü şartları bulunurken, genel olarak 65 yaş üstü kredi çekmek isteyen kişilerin hayat sigortaları son derece yüksek çıkmaktadır. Öte yandan 65 yaş üstü veya yaşlı sayılabilecek kesimin bazı kredi ürünlerinden de faydalanamadığı görülmektedir. 65 yaş üstüne kredi veren bankalar arasında en çok toleransı PTT’nin gösterdiği görülmektedir. Hatta PTT’nin 80 yaş üstü kredi veren bankalar sınıfına girdiğini söylemek doğru olacaktır. Genel olarak  kredi çekmek isteyen yaşlıların tümü PTT’ye yönelmekte ve söz konusu bankadan kredi çekmektedir.

Bankalar Kredilere Neye Göre Yaş Sınırı Koymaktadır?

Bankaların kredi ürünlerine yaş sınırı koyması elbette birçok kişinin kafasında “bankalar neye göre yaş sınırı koymaktadır?” sorusunun canlanmasına neden olmaktadır. Bankalar yaş sınırı koyarken, ülkemizdeki ortalama yaşam sürelerini göz önünde bulundurarak yaş sınırı koymaktadırlar. Ülkemizde ise erkeklerin ortalama yaşam süresi 75 iken, kadınların ortalama yaşam süresi 81’dir. Bu istatistiki verileri göz önünde bulunduran bankalar, kendi şartlarınca yaş sınırı koymakta ve bu yaş sınırının altındaki kişilere kredi vermektedir.Ziraat bankası 65 yaş üstü kredi verirken, Halbank ise 75 yaş üstü kredi verebilmektedir. Bu duruma istinaden her bankanın kendine özgü bir yaş sınırı olduğunu söylemek doğru olacaktır.Yaş sınırının koyulmasındaki asıl amaç, bankanın olası bir ölüm durumuna karşın, vermiş olduğu kredinin aksamamasıdır. Yaşınızın yüksek olması, kredi konusunda sigorta fiyatları, vade sayısı, vade miktarı ve çekebileceğiniz kredi tutarı gibi birçok noktayı etkilemektedir. Ziraat bankası 75 yaş üstü kredi imkanı tanırken, başka bir banka 80 yaşa kadar bu imkanı sunmaktadır. Ancak kredi masraflarının normalden çok çok fazla olacağını söylemek doğru olacaktır.

65 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

Emekli olan çoğu kişinin kredi imkanlarının fazla olduğu bilinmektedir. Ancak bankalar bu konuda emeklilere belirli biryaş sınırı koymaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, PTT Bank ve daha birçok banka bu konuda tercih edilenbankalarınbaşında yer almaktadır. Peki ziraat bankası emekliye kaç yaşına kredi veriyor ve bu konuda diğer bankaların yaş sınırı nedir? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte cevaplayıp, aklınızdaki tüm soru işaretlerini giderelim.

Aktifbank ve PTT’den 80 Yaş Üstüne Kredi

Daha önce her bankanın kendine göre bir yaş sınırının olduğunu ve bu yaş sınırları çerçevesinde kredi verdiğini belirtmiştik. Bu konuda ise 80 yaş üstü grubunun en çok sorun yaşayan grup olduğunu söylemek doğru olacaktır. Çoğu banka 80 yaş üstü emekliye kredi imkanı tanımamakta ve bu konuda herhangi bir tolerans tanımamaktadır. PTT ve Aktifbank ise 80 yaş üstü emeklilere kredi vermekte olan nadir bankalar olarak bilinmektedir. Söz konusu bankalara gerekli evrakla ile gitmeniz durumunda kredi çekebilmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

70-75 Üstüne Kredi Veren Bankalar

80 yaşındakilere göre, 70 ile 75 yaş aralığında yer alan kişiler daha şanslıdırlar. Bunun nedeni ise bu yaş aralığında yer alan kişilerin kredi imkanları daha fazladır ve kendilerine kredi verebilecek olan birçok banka bulabilmektedirler. TEB, ING Bank, Şekerbank ve Halkbank, bu yaş aralığında olan çoğu emekliye kredi veren bankalar olarak bilinmektedirler.

 • 65 Yaş Üstüne Kredi Veren BankalarÜlkemizde emeklilik yaşının 65 olmasında ötürü birçok yeni emeklinin ve 65 yaşına yakın olan kişilerin rahatlıkla kredi çekebileceğini söylemek mümkündür. 65 ile 69 yaş aralığında bulunan birçok kişinin her türlü bankadan kredi alabilmesi sözkonusuolan bir durumdur. Hemen herhangi bir bankaya giderek, gerekli evrakları teslim etmeleridurumundarahatlıkla kredi alabilmektedirler. Denizbank kredi yaş sınırı veya Ziraat Bankası yaş sınırı genel olarak 65 yaşından itibaren başlamaktadır.

 

65 Yaş Üstü Kişilerin Kredi Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler

65 yaş üstü emeklilerin kredi alırken dikkat etmeleri gereken en önemli noktaların başında vade süreleri yer almaktadır. Her bankanın kendine özgü yaş sınırın olduğu bilinirken, bu yaş sınırları ile vade sayılarının büyük bir bağlantısı bulunmaktadır. Eğer bir bankanın kredi üst yaş sınırı 80 ise siz de 78 yaşındaysanız, söz konusu bankadan alabileceğiniz kredinin vadesi en fazla 2 yıl yani 24 ay olmaktadır. Eğer bir bankanın kredi üst yaş sınırı 75’se ve siz de 70 yaşındaysanız söz konusu bankadan 60 ay vadeylerahatlıkla kredi alabilirsiniz. Bu konuya örnek verecek olursak; halkbank kredi yaş sınırı 80 iken siz en fazla 80 yaşınıza kadar vadeyle kredi alabilirsiniz. Öte yandan yaşınız ne kadar yüksek olursa uygulanacak olan kredi masrafları da o denli yüksek olacaktır. Bununla birlikte bankalar sizden sağlık durumunuzu belirten herhangi bir rapor veyabelge de isteyebilmektedirler. Bu unsurları göz önünde bulundurarak bankalardan kredi almak, her zaman için daha mantıklı olacaktır.

65 Yaş Üstü Kredi Alırken İstenen Belgeler

65 yaş üstü kredi kullanmak isteyen kişilerin her zaman için daha farklı şekilde karşılandığını söylemek doğru olacaktır. Bankalar bu konuda güvencelerini daha sıkı tutmakta ve daha fazla garanti altına almak istemektedirler. Buna istinaden ise hayat sigortası fiyatlarında müthiş bir artış olmaktadır. Hal böyleyken yaşlı sınıfına girmeyen kişilerden ve 65 yaş üstü sınıfta yer alan kişilerden istenen belgeler de bir olmamaktadır. Peki 65 yaş üstü kişilerden istenen belgeler hangileridir?

 

 • Nüfuz cüzdanı,
 • İkametgah belgesi,
 • Maaş bordrosu,
 • Eğer kişi 75 yaş üstüyse akli dengesinin yerinde olduğunu kanıtlayan belge,
 • Kişinin herhangi bir ağır ya da hayati tehlike taşımadığını belirten belge,
 • Varsa kefilin ikametgah belgesi,
 • Kefilin maaş bordrosu,
 • Kefilin nüfuz cüzdanı,

 

Genel olarak 65 yaş üstünde yer alan ve kredi kullanmak isteyen kişilerden istenen belgelerdir. Bu belgelerin dışında da yine şartlara göre farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Gerekli olan şartları ve evrakları bankalara eksiksiz bir şekilde sunmanız durumunda rahatlıkla kredi çekebilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Valla 25 yaşında adam zor kredi alıyor 65 yaşındaki adam nasıl alsın. Çok iyi geliri evi tapusu falan varsa o ayrı tabi zaten öyle adamında kredi ile ne işi olur. Sizlere tavsiyem bu tür krediler için banka gezerek zamanınızı boşa harcamadan direk devlet bankalarına veya katılım bankalarına başvurun.

 2. Maximum 24 ay vadeli veriyorlar genelde. Geliriniz varsa ya da emekliyseniz almanız çok daha basit hale geliyor. Faiz konusunda avantajlı banka arıyorsanız uzmankredi.net sitesi editörleri bu konuda çok bilgililer sizleri yönlendireceklerdir.

 3. Eğer emeklı olacaksanız bankalar bu konuda destek saglıyor ve emeklı maasınızdan ılk olarak kredı taksıdını alarak sonrasında kalan tutarı hesabınızda bırakıyorlar , garantı para /taksıt olarak degerlendırdıklerı ıcın en makullerı ıse devlet ve devlet desteklı bankalar

 4. Emekliye Daha Fazla Avantaj Olmalı Ancak 20 Yaşındaki Bile Zor Alıyor 65 Yaşındaki Amcalar Nasıl Alır Bilmiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün