Kredi Başvurusu

2. El Taşıt Kredisi

2.El Taşıt Alımında Kredi Çıkar Mı?

Bankalar arklı ihtiyaçlara yönelik bir çok farklı kredi çeşidi ortaya çıkarmışlar ve hepsinin de kendi amaçlarına göre şartları bulunmaktadır. Araba sahibi olmanın bir lüks olmaktan çıktığı bu günlerde araba sahibi olmak isteyenler taşıt kredisi sıralarına giriyorlar. Çünkü özellikle İstanbul gibi bir şehirde yaşıyor iseniz arabasız bir yerden bir yere girmek bir çile haline geliyor. Ama tabi ki bilindiği üzere araba ve taşıt sektörü çok da ucuz bir sektör sayılmaz. Bu nedenle herksen 0 km bir araba alamıyor. Bunun yerine ÖTV gibi vergilerden muaf, daha önce kullanılmış ve 0 km olan arabaların neredeyse yarı fiyatına satılan 2. El arabalara yönelmektedir. Peki, ama taşıt kredisi şartları nelerdir. Öncelikle şu çok iyi bilinmelidir ki 2. El araba ve diğer taşıtlar için verilen kredi ve tüm süreç 0 km arabalarınkinden oldukça farklıdır.

2. El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

  • 2. El taşıt kredisi nasıl alınır konusunda öncelikle her kredi çeşidinde söylediğimiz ve çok büyük önem taşıyan kredi hesaplamaları ve kara liste kontrolünü yapmanız gerekmektedir. Bu klasik işlemler haricinde aslında taşıt kredisinin çok özel çok özel bir kısmı yok. Bu sayede insanlar kredi ile araba alıp bütçeleri dâhilinde taksit taksit ödeyebiliyorlar. Fakat taşıt kredisi alırken en büyük farklılıklardan birsi belki de en önemlisi bir sınırlamanın varlığıdır. Bu sınırlama size sadece araba ücretinin belli bir oranının ücretini kredi olarak kullanmanıza izin verir. Bu oran belirlenirken kredi 2. El taşıt kredisi ve 0 km Taşıt kredisi olarak ikiye ayrılıyor. Peki, o zaman 2.el araç kredisi yüzde kaç veriliyor Bu oran sıfır araçlarda 100.000 TL altında ise yüzde 70 izin verilir. 100.000 TL nin üzerinde ise de yine 100.000 TL ye kadarki kısım için yüzde 70 sonrası için yüzde 50 kullanım izni verilir. 2. El araçlar için de bu oranlar pek de farklı değillerdir. Fakat burada genel bir ücret olmadığından bu oran aracın kasko değeri üzerinden hesaplanır.

2.El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı Var Mı?

Bankalar taşıt kredisi verirken en dikkat edilmesi noktalardan birisi de budur. Her araba için bankalar kredi çıkarmazlar. Bunun için alacağınız arabanın belli bir yaş aralığında olmasını isterler. Her banka bu yaş aralığını farklı söyleyebilir. Çünkü bu bankanın karar vereceği bir şeydir. Fakat genel olarak 8 yaşından büyük bir arabaya pek sıcak bakılmaz. Sizin de eğer kredi kullanarak araba almak istiyorsanız 8 yaşından büyük arabalara bakamamanız tavsiyemizdir. Onun haricinde bütün izlek diğer kredi şekilleriyle aynı şekilde işler. Bütün şartlar burada da geçerlidir ve aynı şekilde gerekli belgeleri de teslim etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün