Kredi Başvurusu

18 Yaşından Küçükler Kredi Çekebilir Mi?

18 Yaşından Küçüğüm Kredi Çekebilir Miyim?

Bankaların kredi verirken ilk gözettiği şey kredinin geri ödenme durumudur. Banka vereceği kredinin geri döneceğinden emin değilse veya direk olarak yüksek riskli grubunda görüyorsa kredi vermeyi tercih etmez. 18 Yaşında kredi çekmek farklı parametrelere bağlıdır. 18 yaşından küçüğüm kredi çekebilir miyim? Sorusunu soruyorsanız da bunun cevabı maalesef hayır olacaktır. 18 Yaşından küçük olanları devlet ve özel kuruluşlar reşit olmayan bireyler gözüyle bakmaktadır. Bu nedenle eğer 18 yaşınızdan küçükseniz devletin ve özel kuruluşlarının tüm kademelerinde cezai ehliyeti olmayan, kendi hakkında kararları tek başına veremeyecek bireyler olarak gözükürsünüz. Bu nedenle 18 yaşından küçük biri kredi çekme sorumluluğunu alamaz. Devlet tarafından izinli olarak ağır olmayan işlerde sigortalı çalışıyor olmanız bu durumu değiştirmez. Kredi çekmek için alt sınır 18 yaştır. 18 Yaşa ulaştığınızda devlet size oy verme hakkı, ehliyet alma hakkını nasıl veriyorsa bankalar da 18 yaşında kredi verme hakkına sahiptir. Bu 18 yaşına geldiğiniz anda kredi çekebileceğiniz anlamına gelmemektedir. 18 Yaşına yeni girdim kredi çekebilir miyim? Sorusunun cevabı aşağıdadır.

  18 Yaşına Yeni Girdim Kredi Çekebilir Miyim?

Bankalar müşterilerine kredi verirken ilk olarak kredi skorunu inceler. 18 Yaşındaysanız ve daha önce hiç banka kartı kullanmamışsanız kredi skorunuz oluşmamış olacaktır. Bu nedenle bankalardan kredi çekmeniz mümkün değildir. Kredi skoru olmadan kredi çekmek mümkün değildir bunun için çalışmayı düşündüğünüz bankanın banka kartını kullanmaya başlamalısınız. Bu kartı düzenli kullandığınız zaman banka size kredi kartı vermeyi teklif edecektir. Banka teklif etmese dahi siz bir kredi kartına başvurabilirsiniz. Öğrenciyseniz mutlaka bankanın sunduğu öğrenci kredi kartları kullanmayı tercih ediniz. Bu kartlar öğrenciler için birçok avantaj sunar ve ilerde eğitim masrafları gibi durumlar için daha kolay  eğitim ihtiyaç ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Bankaların kredi kartlarını kullanırken düzenli ödemeler yaparsanız kredi skorunuz hızla yükselecektir. Bu hususta ödemelerinizi asgari seviyenin üstünde tutmaya özen göstermelisiniz. Banka üstüste yapılan asgari ödemeler için kredi notunuzu daha düşük bir seviyeye çekecektir. Limitin tamamını doldurmamanız her zaman daha iyidir. Kredi kartınızda olan kullanılabilir limit önemlidir. Öğrenciyseniz veya düzenli geliriniz gözüküyorsa kredi çekme ihtimaliniz vardır. Bütün bunlara rağmen kredi alamama şansınız ise hala bulunmaktadır. Bunun nedeni bankaların kredi verirken genelde 20 – 65 yaş arasına kredi vermesidir. Başta belirttiğimiz gibi bankalar kredi verirken en çok kredinin kendisine geri ödenme düzenini düşünürler. Bu nedenle 20 – 65 yaş grubunu daha az riskli olarak değerlendirirler. Bu nedenle tüm her şeyi doğru yapmış olmanıza rağmen kredi çekemiyorsanız yaptığınız işleri mutlaka devam ettirin. Bu dönemde yapacağınız doğru hareketler size kredi olarak dönmeyebilir ama yaptığınız tüm yanlışlar 20 yaşınızda da karşınıza çıkacaktır. Bankaların kredi değerlendirme kriterleri bütün finans hareketlerinizi sürekli gözetir. 20 Yaşınızda kredi çekmek istediğiniz zaman 18 yaşında yaptığınız bir yanlışı telafi etmeniz oldukça zor olacaktır.

18 Yaşından Küçükler Veli İzini İle Kredi Çekebilir Mi?

Bankalar 18 yaşından küçük müşterilerine bazı işlemler için izin verir. Hatta bebekken bile aileniz tarafından bankada sizin adınıza bazı işlemler yapılabilir sizin için bebek birikim hesabı açabilirler. Bu hesap sizin adınıza olabilir ve zamanı geldiğinde kullanabilirsiniz. Bu yüzden bazı kullanıcılar 18 yaşından küçükler veli izini ile kredi çekebilir mi? Sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı maalesef hayırdır. 18 Yaşından küçükseniz banka size sadece banka hesabı açmaktadır. Bu hesap için banka kartı alabilir ve harcamalarınızı ordan yapabilirsiniz. Bazı banka hesapları kullanıcılarına kampanyalar sunar bu kampanyalardan kampanya koşullarına uyum sağlama şartı ile yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün